۶ گام اصلی برای ساخت هویت برند

۲۱ مهر ۱۴۰۰

زمان تقریبی مطالعه


ساخت هویت برند پایه و اساس هر کسب و کار و پارامتری مهم برای رسیدن به موفقیت است. مهم نیست کسب و کار بزرگ باشد یا کوچک! هویت به معنای موجودیت و بودن و روشی برای معرفی هر کسب و کاری به دیگران است. و با آن قادر خواهید بود اصل تجارت خود را به […]


ساخت هویت برند پایه و اساس هر کسب و کار و پارامتری مهم برای رسیدن به موفقیت است. مهم نیست کسب و کار بزرگ باشد یا کوچک! هویت به معنای موجودیت و بودن و روشی برای معرفی هر کسب و کاری به دیگران است. و با آن قادر خواهید بود اصل تجارت خود را به مشتریان ارائه دهید. هویت برند شخصیت کسب وکار شما و وعده‌هایی است که به مشتری می‌دهید. این هویت تأثیر محصول شما روی ذهن مشتری را شکل می‌دهد.

اهمیت ساخت هویت برند

دلایل زیادی وجود دارد که ضرورت و اهمیت ساخت هویت برند را برای هر کسب و کاری نمایان می‌کند که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

اعتبار و اعتماد

داشتن هویت به‌تنهایی برای هر کسب و کاری اعتبار را به همراه می‌آورد. هیچ فردی به کسب و کاری که هویتی ندارد اعتماد نمی‌کند. یک کسب وکار بی‌هویت مانند یک فرد بی‌هویت است!

تبلیغات

تبلیغات جزئی جدایی‌ناپذیر از هر کسب و کاری است که باید برای ارتقای و موفقیت در بازار آن را به کار گرفت. هویت برند الگویی در اختیار صاحبان کسب و کار قرار می‌دهد تا در همه مراحل تبلیغات از آن استفاده کنند. مهم نیست که تبلیغات به چه شکلی انجام شود مهم داشتن الگوی برگرفته از هویت برند است.

 

مأموریت شرکت

هویت برند پایه هر کسب و کاری است و به‌نوعی جهت دهنده برای آن نیز می‌تواند باشد و شرکت را به هدف اصلی‌اش نزدیک‌تر کند.

هویت برند ۲

۶ گام تا هویت برند موفق

 یک هویت قوی و قدرتمند باید منحصربه‌فرد و تکرار شونده باشد تا موردتوجه مخاطبان قرار گرفته و در ذهن آن‌ها باقی بماند. این مراحل می‌تواند به شما در ساخت هویت برند کمک می‌کند.

شناخت مخاطب و تحقیق درباره آن‌ها

شناخت مخاطب برای شروع هر کسب و کاری لازم است. برای ساخت هویت برند نیز قطعاً باید از تحقیق در بازار شروع کرد و نیاز مخاطبان، نوع مخاطبان و به‌طورکلی هر ویژگی از مخاطب را مشخص کرد. هر گروه از مخاطبین هدف، نیاز به استراتژی خاصی برای ساخت هویت برند خواهد داشت. به‌عنوان‌مثال اگر مخاطب برندی افراد میان‌سال باشند مسلماً هویت برندی متفاوت از نوجوانان دارند. اگر مخاطب به‌طور دقیق شناخته نشود نمی‌توان روی برند و هویت آن کار کرد و هرگونه تلاشی برای ایجاد و ارتقای آن‌ها بی‌نتیجه خواهد بود.

وضعیت کنونی برند خود را مشخص کنید!

برخی از کسب و کارها هویت برندی نه چندان قوی و قدرتمند دارند و صاحبان آن قصد تغییر و ایجاد هویت برند جدیدی را دارند. برای این کار باید در ابتدا همه جنبه‌های هویت برند قبلی را مورد بررسی قرار دهیم و بر اساس دستورالعمل‌های جدید هویتی متفاوت را طراحی نماییم. عوامل مهمی که باید در این مرحله در نظر گرفته شوند عبارت‌اند از: لوگو، شعار یا شعارهای تبلیغاتی، لحن صدا، انتخاب کلمه، انتخاب رنگ و فونت، انتخاب تصویر و عکس و…

نباید هیچ ناهماهنگی و یکپارچگی میان اجزای مختلف هویت برند وجود داشته باشد و باید همه آن‌ها با دقت وسواس گونه‌ای مورد ارزیابی و بررسی قرار گیرد.

تجزیه‌ و تحلیل موقعیت رقیبان

در هر تجارت و کسب و کاری دانستن موقعیت رقبا و تجزیه‌وتحلیل آن‌ها کمک زیادی به افراد می‌کند. زیرا می‌توانند دقیقاً وضعیت خود را در بازار تخمین بزنند و استراتژی‌هایی خود را طراحی کنند. باید از نقاط ضعف و قوت رقیبان آگاهی پیدا کرد تا بتوان ضعف‌های آن‌ها را پوشش داد و از آن به‌عنوان نکته‌ای مثبت برای ساخت برند و هویت به کار برند. در تجزیه‌ و تحلیل رقیبان در بازار باید کانال‌های بازاریابی، لحن و صدای ارتباطات، عکس و تصاویر و… موردتوجه قرار گیرد.

هویت برند ۳

ایجاد هویت بصری برند

هویت بصری برند جزء مهمی از هر برند است زیرا در صورت داشتن هماهنگی و یکپارچگی می‌تواند نظر
مخاطب‌ها را در مدت‌زمان کوتاهی جلب کند. هویت بصری زبان بصری هر برندی ست. المان‌های مختلفی
مانند لوگو، گرافیک، تایپوگرافی و… همه و همه تشکیل دهنده یک هویت بصری منسجم هستند. داشتن هویت
بصری استاندارد تأثیر چشمگیری روی برند می‌گذارد.

ایجاد پیام برند

از جنبه‌های مهم در ساخت هویت برند ایجاد پیام‌هایی برای ارتباط بیشتر و راحت‌تر با مشتری‌ها است. پس پیام‌ها و المان‌های ویژه برند هر کسب و کاری باید مشخص باشد به‌عنوان‌مثال شعارها، تصاویر برند، لوگو، فونت‌ها و رنگ‌ها و هر آنچه هویت برند را در رساندن پیام یاری می‌کند.

اجرای مداوم هویت برند

هویت برند باید برای بازاریابی در همه رسانه‌‌ها به صورت یکسان به کار برده شود. اگر وب‌سایت و پروفایل‌های شبکه‌های اجتماعی با یکدیگر هم‌خوانی نداشته باشند، مشتریان گمراه شده و دیگر هویت برند شما برای آن‌ها مشخص و تعریف شده نخواهد بود. به‌طور‌کلی، سازگاری حس حرفه‌ای بودن شما را به مشتری القا می‌کند. 

افراد با پیمودن مراحلی که در این مقاله بیان شد، قادر خواهد بود تا هویت برند قوی برای تجارت خود به وجود آورد. اما اگر بعد از آن به مشتریان پیام‌های مختلف بدهد یا در رقابت کپی‌برداری کند و یا ثبات را در فعالیت‌های آفلاین و آنلاین از دست بدهد ضربه بزرگی به هویت برند خود وارد می‌کند و آن را به سمت نابودی می‌کشاند.

در پایان برای حفظ هویت یک برند لازم است که همواره نظارت بر برند انجام شود. ایجاد یک برند به‌یادماندنی نیاز به ثبات در همه ابعاد هویتی دارد. در این صورت مشتریان به برند اعتماد کرده و روزبه‌روز رشد خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *