بازاریابی

بازاریابی چیست؟

بازاریابی مجموعه فعالیت هایی است که یک کسب و کار یا یک شرکت برای افزایش فروش یک محصول یا خدمات انجام می دهد و مهم ترین بخش هر مجموعه خواهد بود. بازاریابی برجسته کردن ارزش ها و نشان دادن آن به مشتری است برای جذب آنهاست. مارکتینگ هنری امیخته با خلاقیت برای متقاعد کردن افراد و فروش هر چه بیشتر محصول است. پس با بازاریابی کالا و خدمات از تولید کننده به سمت مصرف کننده هدایت خواهد شد. اگرچه واژه مارکتینگ چند سالی است که بر سر زبان ها افتاده است اما این فرآیند از گذشته های دور با شکلی متفاوت انجام می شده است. 

 

معرفی بازاریابی یا مارکتینگ
هر کسب و کاری برای حیات نیاز به بازاریابی دارد.

بازاریابی نیاز همه کسب و کارها

هدف اصلی هر کسب و کاری فروش محصول یا کالای تولید شده است. بهترین محصول بدون انجام مارکتینگ حرفه ای نخواهد توانست سهم قابل قبولی از بازار را به خود اختصاص دهد. مهم ترین اتفاقی که در بازاریابی رخ می دهد، شناسایی محصول به مخاطبان و مصرف کننده های واقعی در بازار است. بدون شناخته شدن، فروش شکست خواهد خورد. افرادی علاقه ای به خرید محصولات گمنام که هیچ اطلاعاتی از ویژگی های منحصر به فرد آن ندارند، نخواهند داشت. فروش کمتر به معنای از دست دادن حیات کسب و کار در بازار است. پس همه کسب و کارها و صنایع برای رشد و موفقیت نیاز به مارکتینگ تاثیرگذار دارند.

بازاریابی یا تبلیغات

بازاریابی و تبلیغات از مفاهیم بسیار نزدیک به هم هستند که نقاط مشترک زیادی دارند. برای بسیاری افراد بازاریابی همان تبلیغات است و برعکس که تصوری نادرست است. این دو مفهوم از بسیاری جهات با یکدیگر متفاوت هستند. به بیان ساده می توان گفت، تبلیغات بخشی از مارکتینگ است اما نقش موثری در مارکتینگ بازی می کند و بیشترین بودجه در بازاریابی را به خود اختصاص می دهد.

بازاریابی و تبلیغات مفاهیمی جدا اما تکمیل کننده یکدیگر هستند.

اهداف بازاریابی

استراتژی های مارکتینگ براساس موقعیت در بازار و نوع محصول یا خدمات ارائه شده مختلف است. انتخاب نوع استراتژی برای دستیابی به فرصت های رقابتی و پیروزی در ان ها اهمیت بالایی دارد. اهداف اصلی بازاریابی عبارتند از:‌

۱- شناسایی نیازها و خواسته ها و نیز شناسایی بازار مناسب برای آنها

۲- جلب توجه و جذب مشتریان بالقوه

۳- ایجاد سهولت در فرآیند خرید

برندینگ یا مارکتینگ

مارکتینگ می‌تواند راهی عالی برای جلب توجه مشتری‌ها باشد اما برندینگ آن‌ها را حفظ و تبدیل به مشتری‌های ماندگار می‌کند. به‌هرحال برای داشتن تجارتی موفق نیاز به هر دو این مفاهیم وجود دارد. برند و مارکتینگ اهداف اصلی را به اشتراک می‌گذارند و غالباً برای دستیابی به آن‌ها هم‌زمان کار می‌کنند. به‌طورکلی باید از مارکتینگ و برندینگ برای ارتقای سطح کسب و کار بهره برد.

برندینگ یا مارکتینگ