چرا باید نرم‌افزارهای گرافیکی یاد بگیرید؟

۲۰ فروردین ۱۴۰۱

زمان تقریبی مطالعه ۵ دقیقه


یادگیری و آشنایی درست با نرم‌افزارهای گرافیکی یکی از مهم‌ترین کارهاست که باید هر گرافیست کاری برای خودش در نظر بگیرد. می‌توان گفت یادگیری نرم‌افزارهای گرافیکی بعد از یادگیری طراحی پایه و آشنایی با رنگ‌ها، مهم‌ترین قدم برای موفقیت در این زمینه به شمار می‌رود. طراحی گرافیک یکی از رشته‌های پول‌ساز و البته شیرین دنیای […]


یادگیری و آشنایی درست با نرم‌افزارهای گرافیکی یکی از مهم‌ترین کارهاست که باید هر گرافیست کاری برای خودش در نظر بگیرد. می‌توان گفت یادگیری نرم‌افزارهای گرافیکی بعد از یادگیری طراحی پایه و آشنایی با رنگ‌ها، مهم‌ترین قدم برای موفقیت در این زمینه به شمار می‌رود. طراحی گرافیک یکی از رشته‌های پول‌ساز و البته شیرین دنیای این روزها به شمار می‌رود. در دنیای دیجیتال امروز، کمپین‌های تبلیغاتی بسیاری وجود دارد که یکی از مهم‌ترین عنصرهای تیم آن‌ها را گرافیست‌ها تشکیل می‌دهند. علاوه بر آن گرافیست بودن هیچ محدودیت زمانی و مکانی‌ای ندارد. دست شماست و می‌توانید در هرجایی با هرزمانی که دوست دارید کار کنید و مشتری‌های خود را داشته باشید.

در میان دنیای تبلیغات و کمپین‌های تبلیغاتی استفاده‌ی درست از گرافیک و نرم‌افزارهای وابسته‌ی آن و طراحی درست با آن می‌تواند برای زندگی یک فرد معجزه کند. گرافیک یکی از وسیله‌های انتقال درست اطلاعات به مخاطب است و اگر امروزه یک گرافیست بتواند این اطلاعات را با استفاده‌ی درست از این نرم‌افزارها و مهارت‌های خود به‌خوبی به گوش مخاطب برساند و کار خود و کمپین تبلیغاتی را بالابرده است. نرم‌افزار‌های گرافیکی امروزه عبارت‌اند از: ایلاستریتور، فتوشاپ، ایندیزاین، افترافکت که در این مقاله به شناخت هرکدام از آن‌ها می‌پردازیم.

نرم‌افزار ایلاستریتور و کاربرد‌های آن

ایلاستریتور از نرم‌افزارهای زیرمجموعه‌ی ادوبی است که یکی از بهترین نرم‌افزارهای گرافیکی طراحی برای گرافیستان حرفه‌ای و پروژه‌های تبلیغاتی همچون: ساخت بنر، طراحی پوستر، طراحی‌های دیجیتال و غیره به شمار می‌رود. کار با ایلاستریتور برای گرافیست‌ها بسیار آسان و شیرین است. آن‌ها می‌توانند به‌راحتی طرح دستی خود را تبدیل به طراحی دیجیتال و تصویرسازی بکنند. ایلاستریتور سیستم‌عامل ویندوز را دارد اما به‌تازگی اجازه‌ي کار کردن با تب‌ها و گوشی‌های همراه را به طراحان و تصویرسازان داده و کار را برای آن‌ها آسان‌تر کرده است. ایلاستریتور دارای ابزار پیچیده‌ای است و نمی‌توان منکر آن شد اما با آموزش درست آن و کار کردن کم کم کار با‌ آن آسان می‌شود و طراحان می‌توانند با همین ابزار پیچیده کار را برای خود آسان و در وقت صرفه‌جویی کنند.

( اگر تصمیم به یادگیری نرم افزار گرافیکی ایلاستریتور دارید، اینجا را کلیک کنید.)

فتوشاپ چیست و به گرافیست‌ها چه کمکی می‌کند؟

فتوشاپ را می‌توان یک نرم‌افزار «ویرایشگر» حرفه‌ای دانست. این نرم‌افزار هم زیرمجموعه‌ی ادوبی است. و می‌توان گفت که هر گرافیست اول باید کار با فتوشاپ را به‌خوبی یاد بگیرد و بعد به سراغ نرم‌افزارهای دیگر برود. هیچ ترتیبی برای یادگیری نرم‌افزارهای گرافیکی وجود ندارد اما بهتر است هرکسی از نرم‌افزار فتوشاپ پا در این عرصه بگذارد زیرا ابزار‌های آن نسبت به مابقی نرم‌افزارها آسان‌تر است. این نرم‌افزار یکی از زیرمجموعه‌های محبوب شرکت ادوبی می‌باشد. فتوشاپ به طراحان و گرافیست‌ها و هرکسی که با آن سروکار دارد اجازه می‌دهد تا تصویر خود را آن طور که می‌خواهند ویرایش و دست‌کاری کنند.

اندازه و رنگ آن را تغییر بدهد و درنهایت یک اثر باکیفیت و جدید را خلق کنند. این نرم‌افزار بیشتر در میان عکاسان و طراحان گرافیک حرفه‌ای محبوبیت دارد. نکته‌ی قابل‌توجه اینکه یکی از ابزارهای پایه است و یک گرافیست همیشه با آن سروکار دارد. فتوشاپ تنها یک ابزار گرافیکی نیست بلکه یک صنعت به شمار می‌رود و بسیاری از صنعت‌ها از قبیل، صنعت چاپ و نشر، صنعت کتاب، عکاسان و نقاشان، طراحان وب‌سایت‌ها و غیره به آن احتیاج دارند و همیشه گذرشان به این نرم‌افزار خواهد افتاد.

( اگر دوست دارید فتوشاپ را به‌صورت کاربردی یاد بگیرید وارد آموزش افترافکت شوید.)

ایندیزاین و دنیای شیرین کار با آن

ایندیزاین یکی دیگر از نرم‌افزارهای گرافیکی زیرمجموعه‌ی ادوبی است که کار را برای طراحان صفحات مجلات و کتاب‌ها آسان کرده است. از ایندیزاین برای طراحی در صنعت چاپ و نشر صفحات بروشور، صفحات مجلات، روزنامه‌ها، پوستر، کارت ویزیت، کارت‌پستال، استیکر، کمیک و انواع دیگر اسناد و رسانه‌ها‌ در حوزه‌ی چاپ استفاده می‌شود. طراحان و گرافیست‌هایی که در حوزه‌ی چاپ و نشر استفاده‌ی بیشتری از این نرم‌افزار دارند.

زیرا این نرم‌افزار این امکان را می‌دهد که تغییرات یک صفحه برای تمام صفحاتی که انتخاب کرده‌اید اعمال شود. و کار را از چند بار به‌ یکبار تبدیل می‌کند. تفاوت ایندیزاین با فتوشاپ و ایلاستریتور در این است که در آن نمی‌توان به‌طور حرفه‌ای و تنهایی تصویرسازی‌های خود را انجام دهند. باید طرح‌ها تصویرسازی‌های خود را در دیگر نرم‌افزارها انجام داده و بعد آن را به ایندیزاین برای طراحی صفحات خود منتقل کنند. کار کردن در ایندیزاین مانند گرفتن قلم در دست و طراحی بر روی کاغذ است. با ایندیزاین به‌راحتی می‌توانید طرح خود را برای حوزه‌ي نشر طراحی کنید و آن را باکیفیت بالا به چاپ برسانید.

( اگر به دنبال یادگیری ایندیزاین به صورت کاملا کاربردی و تخصصی هستید آموزش ایندیزاین را ببینید.)

افترافکت و ساخت دنیای موشن

افترافکت یکی از نرم‌افزارهای گرافیکی شیرین زیرمجموعه‌ی ادوبی است که فضای کاملاً متفاوتی با مابقی نرم‌افزارها دارد. در افترافکت شما امکان درست کردن و طراحی شخصیت ندارید اما می‌توانید به شخصیت‌هایی که در نرم‌افزارهایی مانند ایلاستریتور و فتوشاپ درست کرده‌اید جان بدهید. افترافکت را یکی از بهترین نرم‌افزارها گرافیکی برای موشن‌گرافی و تهیه انیمشین های کوتاه می‌نامند. با استفاده از افترافکت می‌توان جلوه‌های بصری بسیاری را با رنگ‌ها و طرح‌های مختلف ایجاد کرد. افترافکت نرم‌افزاری سودمند در تهیه و تولید جلوه‌های بصری و انیمشین های کوتاه است که می‌توان از آن‌ها در حوزه‌ی تبلیغات، سینما، وب‌سایت و هر شبکه‌ی اجتماعی دیگری استفاده کرد.

اگر فرد دارای خلاقیت و ایده‌‌های تازه‌ای باشد به‌راحتی می‌تواند در افترافکت به آن‌ها جان بدهد و برای خود و رزومه‌ی خود فیلم‌های کوتاه و موشن گرافی‌های جذاب تبلیغاتی درست کند. استفاده از ویدئوهای خلاقانه و زیبا در دنیای امروز گرافیک، تبلیغات و دیجیتال بسیار خواهان دارد و از محبوبیت زیادی برخوردار است. جدای از آن انتقال اطلاعات برای برندها و کمپانی‌ها با توجه به فیلم و انیمشین می‌تواند بهتر باشد. زیرا فیلم با توجه به امکان حرکت و صدا جزئیات را به نحو بهتری به مخاطبان و مشتریان انتقال می‌دهد و جای سؤالی باقی نمی‌گذارد. افترافکت این امکان را می‌دهد که شما در این دنیا با توجه به ایده‌های خلاقانه‌ی خود از جایگاه ویژه‌ای برخوردار باشید.

(برای یادگیری افترافکت وارد آموزش افترافکت شوید.)

در پایان

اگر علاقه‌مند به یادگیری هر یک از این نرم‌افزارها هستید وقت را تلف نکنید همین حالا دست به کار شوید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *