لوگوی استاندارد چه ویژگی‌هایی دارد؟

۱۶ فروردین ۱۴۰۱

زمان تقریبی مطالعه


لوگو از عناصر مهم در برند سازی و نماد و اعتبار یک شرکت و سازمان در نگاه بیننده و مشتری می‌باشد. و در پیشبرد کسب و کارهای امروز تأثیر بسزایی دارد. لوگو اولین نشانه­ای از یک برند است که به چشم مخاطب می­رسد. به همین علت باید در طراحی آن حساسیت زیادی را به خرج […]


لوگو از عناصر مهم در برند سازی و نماد و اعتبار یک شرکت و سازمان در نگاه بیننده و مشتری می‌باشد. و در پیشبرد کسب و کارهای امروز تأثیر بسزایی دارد. لوگو اولین نشانه­ای از یک برند است که به چشم مخاطب می­رسد. به همین علت باید در طراحی آن حساسیت زیادی را به خرج داد. طراحی لوگو باید یک ابزار استراتژیک باشد که به شرکت‌ها اجازه دهد در بازار قابل شناسایی باشند. لوگو و طراحی آن انواع مختلفی دارد که بنابر کاربرد آن و متناسب با برند، از آن ویژگی‌ها استفاده و در نهایت یک لوگو متناسب با برند طراحی می‌­شود. ویژگی لوگوی استاندارد چیست؟ یک لوگوی استاندارد چگونه باید طراحی شود؟ و…

لوگو و طراحی آن انواع مختلفی دارد که بنابر کاربرد آن و متناسب با برند، از آن ویژگی‌ها استفاده و در نهایت یک لوگو متناسب با برند طراحی می‌شود. یک لوگوی خوب دارای ویژگی‌هایی از جمله: سادگی و گویا بودن، ابعاد استاندارد، رنگ، ماندگاری، هدفمندی و …

( اگر دوست دارید بیشتر درباره روانشناسی رنگ‌ها بدانید پیشنهاد می‌کنیم مقاله رنگ‌ها در طراحی لوگو را بخوانید.)

ویژگی لوگو استاندارد

سادگی و گویا بودن

دیگر ویژگی لوگوی استاندارد سادگی و گویا بودن آن است. لوگو باید ساده باشد و مفهوم را به خوبی به گوش مخاطب برساند. در عین حال باید در سادگی ویژه­گی های خود را حلوگو باید ساده باشد و مفهوم را به‌خوبی به گوش مخاطب برساند. در عین حال باید در سادگی ویژگی‌های خود را حفظ کرده و متناسب با برند طراحی شود. سادگی در طراحی گرافیک برای ایجاد مواد بازاریابی چاپی مؤثر بسیار مهم است. ممکن است لوگوی شما برای چاپ کنار سربرگ‌ها استفاده شود. باید ساده باشد تا در صورت کوچک و فشرده شدن مفهوم را به‌راحتی و خوبی به گوش مخاطب برساند. لوگوهای ساده تأثیرگذارتر هستند و ماندگاری بیشتری در ذهن مخاطب دارند.

ابعاد استاندارد

استاندارد بودن ابعاد دیگر ویژگی‌ لوگوی استاندارد است. زمانی که درباره­‌ی اندازه و ابعاد لوگوها صحبت می­‌شود، منظور الزاماً ابعاد فیزیکی و شکل ظاهری نیست. باید لوگو، ابعاد لوگو و جهت آن برای طراحی یک لوگوی خوب در نظر گرفته شود. این موارد  می‌تواند با توجه به متن، به همراه محتوای لوگو ( نماد، شعار و اسم شرکت) تغییر کنند. ابعاد لوگو باید به شکلی باشد که در اندازه‌های مختلف قابل خواندن و تشخیص باشد، باید با صرفه نظر کردن از دید جهت‌های مختلف( عمودی- افقی-چهارگوش) قابل نمایش و مؤثر باشد. باید متناسب با رسانه­های مختلف طراحی شود تا بتوان در هر رسانه­ای صدای خود را به گوش مخاطب برساند. رسانه‌های اجتماعی برای کسب و کار این امکان را به وجود می‌آورد که خود را به مشتریاش معرفی کرده و تعامل داشته باشد. به همین علت لوگو باید متناسب با استفاده در شبکه­های اجتماعی طراحی و ابعاد متناسب با آن را داشته باشد.

رنگ لوگو وتأثیر آن

پالت رنگ یکی از مهم‌ترین قسمت‌های یک لوگوی ماندگار است. این یک انتخاب کم‌اهمیت نیست، رنگ‌ها معانی را می‌رسانند و ایده‌ها را منتقل می‌کنند. یکی از ویژگی‌های یک لوگوی خوب انتخاب رنگ مناسب برای آن است. از نظر روانشناسی رنگ‌ها تأثیر زیادی در انتخاب و تصمیم‌گیری دارد. همان‌طور که گفته شد یکی از اصول برندینگ، طراحی یک لوگوی حرفه‌ای و قوی می‌باشد. برای طراحی یک لوگو می­توان هم از رنگ‌های سازمانی و هم از رنگ‌های دیگر استفاده کرد. نکته­‌ی مهم در انتخاب رنگ لوگو آن است که رنگ انتخاب شده نزدیک‌ترین رنگ به برند و خدمات و محصولات برند باشد. تا مخاطب با دیدن رنگ، ذهنش به سمت یک برند برود.

برای انتخاب لوگو بهتر است از رنگ‌هایی استفاده شود که در یک طیف رنگی قرار می­گیرند. این بین رنگ‌های سیاه و سفید را فراموش نکنید. رنگ‌های سیاه و سفید به‌صورت تک یا به‌صورت کنار هم می‌توانند یک لوگوی منحصربه فرد را برای برند شما بسازند.

ماندگاری لوگو

ماندگاری لوگو یکی از نکات مهم طراحی لوگو برای برندینگ است. به زبان ساده‌تر لوگو نباید تاریخ انقضا داشته باشد. طراحی لوگو نباید برای یک مدت مشخصی باشد. لوگو باید به‌گونه‌ای طراحی شود که پس از گذشت سال­ها همچنان در ذهن مخاطب جایگاه خود را داشته و مخاطب با دیدن کوچک‌ترین شباهتی به لوگو، آن برند برایش یادآوری شود. یکی از عوامل مهم و تأثیرگذار در ماندگاری لوگو، ساده بودن و استفاده از اشکال متناسب با برند است. اینکه شما در طراحی لوگوی برند خود با چه توان ایده پردازی توانسته‌اید محصولات یا خدمات خود را در قالب اشکال در لوگوی خود بگنجانید می­تواند تأثیر بسزایی برای ماندگاری لوگو در ذهن مخاطب و به‌طورکلی ماندگاری آن پس از گذشت سال‌ها داشته باشد.

هدفمندی لوگو

هدف از طراحی لوگو، سرعت بخشیدن به ثبت و ماندگاری لوگو در ذهن‌ها و دیده شدن برند در مسیر دلخواه صاحبان و مدیران تجارت‌ها می‌باشد. هدف لوگو هویت است؛ اما لوگوها می‌توانند اهرمی برای ارتباط با پیام‌های مهم برند و ارزش‌ها نیز باشند. برای طراحی لوگو باید هدف خود را پیدا کنید. باید بدانید چه چیزی را می­خواهید از طریق لوگو به گوش مخاطب خود برسانید. طرح و رنگ برای شما هدف اصلی است یا رساندن پیام؟!  باید هدف اصلی را تعیین کنید و متناسب با هدف و برندینگ خود، لوگو را طراحی کنید. نقش اصلی یک لوگو شناسایی است. شناسایی چیزی است که واقعاً مهم است. با ظهور تغییرات و گرایش‌هایی که در حال پیشرفت هستند، ابزارهای طراحی و تکنیک‌های طراحی تکامل پیدا می‌کنند.

در پایان

لوگوی انتقال دهنده پیام های برند است پس لوگویی هماهنگ با اهداف برند خود داشته باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *