مشتری‌هات رو وفادار کن!

۰۷ فروردین ۱۴۰۱

زمان تقریبی مطالعه


سوپر مارکت برند ایکس، سوپر مارکت دلخواه من است و فقط از آن خرید می‌کنم. چون هم کارمندان خوش‌رویی دارد، آن‌ها خریدهای من را تا خانه رایگان می‌آورند و…  شاید این جمله‌ای باشد که از خیلی از افراد شنیده باشید یا حتی برخی اوقات خودتان هم از آن استفاده کرده باشید. این یعنی وفاداری به […]


سوپر مارکت برند ایکس، سوپر مارکت دلخواه من است و فقط از آن خرید می‌کنم. چون هم کارمندان خوش‌رویی دارد، آن‌ها خریدهای من را تا خانه رایگان می‌آورند و…  شاید این جمله‌ای باشد که از خیلی از افراد شنیده باشید یا حتی برخی اوقات خودتان هم از آن استفاده کرده باشید. این یعنی وفاداری به برند! اما چگونه می‌توان مشتری‌ها را به برندی وفادار کرد؟

وفاداری به برند چیست؟

وفاداری برند تعهدی مشتری نسبت به برند است و او را وادار می‌کند تا محصولات و یا خدمات را بدون توجه به رقبا، قیمت و عوامل دیگر تنها از یک برند خاص خریداری نماید. بیشتر افراد برندهایی را در ذهن داشته و نسبت به آن‌ها حس وفاداری دارند. به‌عنوان‌مثال زمانی که می‌خواهند به کافی‌شاپی بروند انتخابشان فقط و فقط یک مکان است! کششی که افراد از یک برند در خود احساس می‌کنند از یک چیز سرچشمه می‌گیرد و آن اعتماد به برند است. برای دستیابی به وفاداری برند باید هر برندی قادر به ارتباط برقرار کردن با برند باشد. آن‌ها تحت تأثیر عواملی به‌جز محصول و خدمات هستند و باید در سطح شخصی با مخاطبان ارتباط گرفت. افراد وفادار به برند معتقد در حقیقت به برند اعتماد دارند.

( اگر می خواهید درباره استراتژی‌های فروش بیشتر بدانید می‌توانید مقاله تاکتیک‌های فروش بر اساس روانشناسی مشتری را بخوانید.)

سطح‌های وفاداری به برند

همه افراد وفادار به برند در یک سطح قرار ندارند و می‌توان آن را به سه سطح دسته‌بندی کرد:

شناخت برند

شناخت و آگاهی اولین قدم در وفاداری به برند است. پیش از آن‌که مصرف‌کننده از برند تصوری داشته باشد. معمولاً اولین برداشت‌ها ماندگارترین‌ها هستند.

ترجیح برند

زمانی که فردی برندی را ترجیح می‌دهد ‌به این معنا است که در شرایط برابر برند خاصی را انتخاب می‌کنند. بااین‌وجود ممکن است تحت تأثیر رقبای دیگر قرار گیرند. به همین دلیل باید هویتی قوی برای برند ایجاد و آن را حفظ کرد. زیرا تأثیر مستقیم روی رشد شرکت دارد.

اصرار بر برند

در این سطح، برند با سایر رقبا قابل‌مقایسه نبوده و فرد در بالاترین سطح وفاداری قرار دارد یعنی سطحی که همه کسب و کارها به دنبال آن هستند. اگر فرد تجربه‌ای بی‌نظیر خرید از یک برند را داشته باشد به‌طور حتم به یک مشتری ماندگار تبدیل می‌شود.

چرا وفاداری مهم است؟

مخاطبان وفادار سرمایه‌های هر تجارت و کسب و کاری هستند. ارتباط آن‌ها با برند منجر به خریدهای مداوم شده و در نهایت رشد و گسترش را به ارمغان می‌آورد. مشتری وفادار به برند باانگیزه پایین‌تر بودن قیمت تصمیم به خرید نمی‌گیرد و فقط به دلیل خود برند است که آن را انتخاب می‌کند. وفاداران به برند، تبلیغی رایگان برای مشاغل به‌حساب می‌آیند که البته تأثیر آن‌ها نیز بیش از هر تبلیغ دیگری است زیرا افراد به یکدیگر بیش از تبلیغات رسانه‌ای اطمینان دارند. به‌هرحال آن‌ها برند را به اطرافیان خود معرفی کرده و مارکتینگ دهان به دهان شکل می‌گیرد و مخاطب‌های زیادی از این طریق جذب خواهند شد.

زمانی که مصرف‌کننده از برندی حمایت کند تعداد مشتری‌های جدید روزبه‌روز افزایش می‌یابد. از دیگر دلایل مهم برای سرمایه‌گذاری در ایجاد وفاداری، پایداری است. به‌هرحال وفادار بودن به دلیل ریشه‌ی عمیقی که در ذهن مخاطب دارد، از ثبات بیشتری برخوردار بوده  و مدت زمان زیادی می‌توان اطمینان حاصل کرد که این مخاطبان با کسب و کار همراه هستند. تنها راه قطع این ارتباط فاصله گرفتن برند از هویت خود و ایجاد ناهماهنگی در آن است. آمارها نشان می‌دهند که:

  • برای بیشتر مصرف‌کنندگان، یکی از مهم‌ترین جنبه‌های خرید، کسب پاداش یا امتیاز وفاداری است.
  •  ۶۷ درصد از مصرف‌کنندگان باید به برند محصول یا خدمات اعتماد کنند و داشتن شهرت به‌تنهایی کافی نیست.
  • کمتر از یک ثانیه طول می‌کشد تا یک مصرف‌کننده بعد از مشاهده وب‌سایت یک برند، نظر خود را درباره برند بازگو کند.
  • ۴۰ درصد از مصرف‌کنندگان بین ۱۸ تا ۳۴ سال، به دلیل تأثیرگذار بودن به یک برند اعتماد می‌کنند.

چگونه مشتری وفاداری بسازیم؟

الف) داشتن استراتژی تجاری قدرتمند

نحوه ارائه برند عامل مهمی است که روی پیوند مصرف‌کننده تأثیر می‌گذارد. داستان برند باید در همه‌ی جنبه‌های بصری برند دیده شود. همان‌گونه که هویت و استراتژی برند ایجاد می‌شود باید به مجموعه سؤالات زیر پاسخ دهید:

نحوه ارائه برند عامل مهمی است که روی پیوند مصرف‌کننده تأثیر می‌گذارد. داستان برند باید در همه‌ی جنبه‌های بصری برند دیده شود. همان‌گونه که هویت و استراتژی برند ایجاد می‌شود باید به مجموعه سؤالات زیر پاسخ دهید:

  • مصرف‌کننده‌ها چه چیزی را به برند شما مرتبط می‌کنند؟
  • شخصیت برندتان چیست؟
  • برند شما چه داستانی را می‌خواهد بازگو کند؟
  • نام و برند شما برانگیزاننده چه احساساتی است؟

هماهنگی و مطابقت برند با مخاطب توسط پاسخ به این سؤالات مشخص می‌شود.

ب) مخاطبان به چه چیزی اهمیت می‌دهند؟

وفاداری افراد به برند خاصی ریشه در ارزش‌های مشترک برند و مخاطب دارد. مصرف‌کننده‌ها معمولاً بازتاب کننده شخصیت برند هستند. با شناسایی ارزش‌های مخاطبان می‌توان هر چه بیشتر به آن‌ها نزدیک شد و درک بهتری از انگیزه‌ها، رفتارها و نگرانی‌های مخاطبان داشت.

در پایان

وفاداری برند یکی از موفقیت‌ها در هر برندی است. برندهای بزرگ بیشترین وفاداران را دارند که تحت هر شرایطی فقط و فقط برند خود را انتخاب می‌کنند. این مخاطبان مشتری‌های پایدار هر کسب و کاری هستند و باعث رشد و توسعه هر چه بیشتر تجارت می‌گردند!  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *