هویت برند Dove

۰۵ فروردین ۱۴۰۱

زمان تقریبی مطالعه


در دنیای امروز، مصرف‌کننده‌ها کالا را فقط برای برآورده کردن نیازهای فیزیکی خود خریداری نمی‌کنند بلکه هدف از خرید حمایت از ایده، محصول یا خدمات برند خاصی است. زیرا آن‌ها به ارزش‌های نمادین برند پیوند خورده‌اند و با خرید نیاز ذهنی‌شان را برطرف می‌کنند. در بیشتر موارد به یک برند وابسته و به‌اندازه خودشان دوست […]


در دنیای امروز، مصرف‌کننده‌ها کالا را فقط برای برآورده کردن نیازهای فیزیکی خود خریداری نمی‌کنند بلکه هدف از خرید حمایت از ایده، محصول یا خدمات برند خاصی است. زیرا آن‌ها به ارزش‌های نمادین برند پیوند خورده‌اند و با خرید نیاز ذهنی‌شان را برطرف می‌کنند. در بیشتر موارد به یک برند وابسته و به‌اندازه خودشان دوست دارند. یکی از ویژگی‌های برند ایجاد رابطه با مشتری‌هاست و زمانی عاشق یک برند می‌شوند که نمادی از ویژگی‌ها و ارزش‌هایشان باشد. شرکت‌های بزرگ هر یک داستان برند منحصر به فرد خود را دارند که همواره جذاب است. برند Dove یکی از آن‌هاست.

صدای برند Dove

لحن Dove‌، دوستانه، حمایتی، الهام بخش، با اعتماد به نفس، صادقانه، واقعی، قابل اعتماد و معتبر است. این برند نمایش کاملی از همدلی نسبت به مسائل مرتبط با اعتماد به نفس در بانوان را نشان می‌دهد. این شرکت از نام ساده‌ای را برای برند خود انتخاب کرده است تا معنایی دقیق و روشن را به مخاطبان ارائه دهد. در حقیقت این کار به‌صورت کاملاً هدفمند و با جذب همه زنان صرف‌نظر از نژاد‌، زبان و… انجام شده است. این صدا و لحن به‌صورت مداوم در وب‌سایت، شبکه اجتماعی، تبلیغات، کمپین‌های مارکتینگ و… اعمال می‌شود.

Dove برند تجاری مردم محور است و با تشویق زنان و دادن اعتماد به نفس به آن‌ها با مشتریان خود ارتباط برقرار می‌کند. این برند مطالعات زیادی در رابطه با تأثیرگذاری روی مخاطبان هدف خود انجام داده و می‌دهد.

(اگر دوست دارید درباره استراتژی‌های مارکتینگ برندهای بزرگ دنیا بدانید پیشنهاد می‌کنیم مقاله استراتژی مارکتینگ شرکت‌های بزرگ دنیا را مطالعه کنید.)

نمادهای برند Dove

لوگوی برند Dove‌ در حالت سایه آبی نوشته شده و با برتری، پیشتازی و اطمینان همراه است. این لوگو نمایشگر کیفیت محصول نیز می‌باشد. کبوتر زیر برند به رنگ طلایی (زرد) دیده می‌شود که با شادی همراه است. پرنده نماد صلح، پاکی و ملایمت بوده و این نماد با هدف القا کردن محصولی که از پوست و مو مراقبت می‌کند طراحی شده است. به این معنا که محصول این شرکت مانند کبوتر خالص و بدن ترکیبات خشن می‌باشد. این نماد هم‌چنین با ارزش‌های برند در تائید استانداردهای زیبایی طبیعی و خالص مطابقت دارد.

بسته‌بندی این برند منحصربه‌فرد هستند و در اندازه‌های مختلف وجود دارند. این نوع بسته‌بندی نیز کاملاً هدفمند طراحی شده اند و نشان می‌دهد که زیبایی به همه افراد تعلق دارد و دیدگاه یک اندازه مناسب برای همه درست نیست! همه این عناصر در کنار یکدیگر، Dove‌را به یاد ماندنی‌تر می‌کنند تا از دیگر رقبا متمایز باشند و در ذهن و قلب مخاطب جای گیرند.

این شرکت در همه تبلیغات خود از زنانی خوشحال با هر شکل، اندازه، سن و حالت طبیعی و بدون آرایش و ویرایش عکس استفاده می‌کند. همه این تبلیغات یک پیام ناخودآگاه به مخاطب خود منتقل می‌کند یعنی مصرف‌کنندگان با هر شکل و اندازه و رنگ می‌توانند از محصولات برند Dove استفاده می‌کنند و این استاندارد واقعی زیبایی است!

عناصر مختلف بصری با استراتژی‌های شرکت همخوانی کامل دارند و بیانگر دیدگاه برند هستند. این برند بیان می‌کند که: ما معتقدیم زیبایی باید منبع اعتماد به نفس باشد و نه اضطراب. به همین دلیل ما اینجا هستیم تا به زنان در همه‌جا کمک کنیم تا با ظاهرشان رابطه مثبتی برقرار کنند و عزت نفس خود را بالا ببرند و از پتانسیل کامل خود استفاده کنند.

داستان برند

محصولات برند Dove در سال ۱۹۵۷ به بازار عرضه شد با این ویژگی که این مرطوب‌کننده مانند دیگر رقبای خود پوست را پس از استفاده خشک نمی‌کند که مزیت بزرگی برای آن به‌حساب می‌آمد و  برای سال‌ها مورد توجه قرار داشت. این شرکت برای ایجاد وجه تمایز بیشتر و افزایش ارزش برند خود با ارائه ارزشی نامحسوس به زنان و تأثیرگذاری روی آن‌ها برند را تکامل بخشید و کمپین زیبایی واقعی را در سال ۲۰۰۴ راه‌اندازی کرد و استاندارها و ارزش‌های زیبایی متداول در جامعه را به چالش کشاند و زیبایی طبیعی زنان را در هر شکل، اندازه و سنی به تصویر کشاند و تعریفی جدید از زیبایی به جامعه نشان داد. از آن زمان تاکنون، برند Dove‌ در جهت استانداردهای زیبایی واقع‌گرایانه پیش رفته است.

برند Dove داستانی از مأموریت اجتماعی خود برای افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس زنان و دختران در جامعه بیان می‌کند تا بتوانند از همه پتانسیل خود استفاده کنند. کبوتر نیز به‌عنوان بخشی از داستان است، داستان زنانی که زیبایی‌های منحصربه‌فرد خود را کشف می‌کنند و از آن لذت می‌برند. این داستان در تبلیغات تلویزیونی، پست‌ها رسانه‌های اجتماعی و تبلیغات چاپی نشان داده می‌شود.

به‌هرحال مصرف‌کننده در سطحی عمیق به این داست آن‌ها متصل می‌شود زیرا می‌تواند به‌نوعی با آن‌ها ارتباط داشته باشد و خریدی احساسی در هویت برند Dove ایجاد کند.

در پایان

Dove‌ معتقد است که زیبایی یک بعدی نیست. سن، شکل یا اندازه بدن، پوست و مو نقشی در تعیین این زیبایی ندارند. این شرکت بر طبق این شعار هویت برند خود را پایه‌ریزی کرده است و در جهت آن نیز پیش می‌رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *