لیبل محصولات را حرفه ای طراحی کن!

۲۷ فروردین ۱۴۰۱

زمان تقریبی مطالعه ۷ دقیقه


یکی دیگر از کارهای گرافیکی که طراحی آن ظرافت و دقت زیادی را می‌طلبد، ‌طراحی گرافیکی لیبل برای محصولات و برند‌ها می‌باشد. نقش طراحی گرافیکی لیبل برای یک برند، دقیقاً مشابه نقشی است که جلد کتاب برای کتاب انجام می‌دهد. طراحی لیبل محصول شما باید به شکلی باشد که در قدم اول مخاطب را مجذوب […]


یکی دیگر از کارهای گرافیکی که طراحی آن ظرافت و دقت زیادی را می‌طلبد، ‌طراحی گرافیکی لیبل برای محصولات و برند‌ها می‌باشد. نقش طراحی گرافیکی لیبل برای یک برند، دقیقاً مشابه نقشی است که جلد کتاب برای کتاب انجام می‌دهد. طراحی لیبل محصول شما باید به شکلی باشد که در قدم اول مخاطب را مجذوب کرده و به سمت خود بکشد. در کنار جذاب بودن، اطلاعات دقیق اما کوتاه و مختصری از شما و برندتان به مخاطب بدهد و او را با برند شما آشنا کند. برخی از این اطلاعات عبارت‌اند از: لوگو، رنگ سازمانی یک برند و غیره. شما باید در طراحی لیبل خود اصالت برند را به شکلی به نمایش بگذارید که مخاطب در همان ابتدا به برند شما«بله» بگوید و تبدیل به مشتری دائمی شما شود. پس هیچ‌وقت طراحی گرافیکی یک لیبل را کم‌ارزش و نادیده نگیرید.

طراحی گرافیکی لیبل محصول چیست؟

به فرآیند طراحی و چاپ برچسب برای یک محصول و برند برای نمایش مختصری از اطلاعات با فونت‌ها و رنگ‌های جذاب، لیبل محصول می‌گویند. لیبل محصولات می‌تواند در هر حوزه از صنایع غذایی تا صنایع پوشاک و سایر حوزه‌ها تأثیرگذار بوده و مورد استفاده قرار گرفته شود. ایجاد یک طرح جذاب با استانداردهای روز طراحی گرافیکی برای برچسب (لیبل) محصولات شما مسئولیتی مهم برای یک طراح است. به همین دلیل شما در قدم اول باید بدانید که چه می‌خواهید، چه چیزهایی احتیاج دارید تا یک لیبل جذاب داشته باشید. در قدم دوم باید طراحی و یا کادر طراحی را انتخاب کنید که بتواند در راه طراحی و انتقال اطلاعات کمک کند. 

شما با طراحی یک لیبل خوب و جذاب به مصرف‌کنندگان و مخاطبان خود کمک می‌کنید که از بین رقبا شما را انتخاب کنند. به زبان ساده‌تر شما با طراحی یک لیبل اصولی می‌توانید صد قدم از رقبای خود جلوتر باشید. یک لیبل درست و استاندارد نه‌تنها به شما برای جذب مشتری بلکه به هویت بصری شما در بازار کسب و کار هم کمک کرده و باعث پیشرفت شما می‌شود. پس نباید این عضو کوچک ولی مهم را در مراحل ساخت یک برند معتبر نادیده گرفت. طراحی لیبل از عناصری مهم و تأثیرگذار تشکیل شده است که ما در ادامه‌ی این مقاله به بررسی برخی از آن‌ها پرداخته‌ایم.

۱- استفاده از آثار هنر، پدر طراحی گرافیکی لیبل محصولات

یکی  از عناصر مهم و ضروری در طراحی گرافیکی لیبل محصولات، استفاده از طرح‌های محلی و فرهنگی است. هر سنت و فرهنگ داستان و نمادهای خودش را دارد. شما با استفاده از نماد‌های سنتی و فرهنگی چه طرح‌های قدیمی و چه طرح‌های معاصر محیط خود می‌توانید لیبل منحصربه‌فردی را طراحی کنید که درعین‌حال بیانگر فرهنگ و سنت‌های محیط شماست. به زبان ساده‌تر شما با استفاده از طرح‌های سنتی و فرهنگی محصول و لیبل را بومی‌سازی کرده‌اید و هر جای جهان که باشید در نهایت نشانه‌ای از فرهنگ و سنت شما همیشه همراه برند شماست و آن را منحصر به فرد می‌کند. با این کار به برجسته شدن و خوش‌نامی برند خود در بازار رقبا کمک کرده‌اید.

۲- شخصی‌سازی لیبل محصولات

پیش از آن‌که شما بخواهید برند خود را به ثبت برسانید در این فکر هستید که آن برند مشابه نباشد، از صفر تا صد، از کوچک‌ترین تا بزرگ‌ترین عضو آن منحصر به فرد شما باشد و نشانه‌هایی از شخصیت، طرز فکر و اصالت شما در آن پیش چشم مخاطبان به نمایش گذاشته شود. طراحی لیبل های شخصی‌سازی شده،کار آسانی نیست اما به ایجاد یک هویت مجزا و متفاوت بودن شما در بازار کسب‌وکار کمک بسیاری می‌کند.

شخصی‌سازی لیبل محصولات به شما کمک می‌کند که در بازار، فروشگاه‌ها، فضای مجازی و به‌طورکلی در محیط، از رقیبان خود متمایز شوید.  مخاطبان شما را به‌راحتی تشخیص بدهند و به سمت محصول شما بیایند. گاهی ممکن است مخاطب حتی نام یک برند را به یاد نیاورد اما با به یاد داشتن تصویر لیبل محصول می‌تواند او را تشخیص بدهد. پس نتیجه می‌گیریم که شخصی‌سازی طراحی در لیبل محصولات به شما کمک می‌کند که همیشه در ذهن مخاطب خود بمانید حتی اگر مخاطب دچار فراموشی نام ‌شما شده باشد!

۳- پوشش های متفاوت در طراحی گرافیکی لیبل محصول

در طراحی گرافیکی لیبل محصول یک برند از پوشش‌های مختلفی با توجه به فاکتورهای یک برند استفاده می‌شود. دو نوع پر استفاده و معروف آن‌ها عبارت‌اند از: پوشش‌های بافتی و پوشش‌های نقطه‌ای.

پوشش‌های بافتی

نوع پوشش‌های بافت‌دار دارای بافت و کیفیتی قابل لمس و متمایزی هستند که ظاهر برآمده‌ای به لیبل محصول می‌دهند. پوشش‌های نوع بافتی احساس خشن با ظاهری مات را برای لیل ایجاد می‌کنند. ممکن است بسیاری از برند‌ها این نوع پوشش را یک ضرر برای برند خود بدانند. اما با این حال این نوع پوشش با خاصیت‌های خودش در زمانی که با پوشش‌های براق و مخالف خودشان ادغام می‌شوند لیبل های زیبا و منحصر به فردی را برای یک محصول تشکیل می‌دهند.

پوشش‌های نقطه‌ای

پوشش‌های نقطه‌ای از نوع ‌پوشش‌هایی هستند که بیشتر برای یک عنصر، نشان دادن یک ویژگی‌ خاص و یا یک ناحیه‌ی درون لیبل از آن در طراحی گرافیکی برچسب استفاده می‌شود. این نوع پوشش، یک نوع الگو و یک نوع کنتراست نوری و سطحی‌ای را بر روی یک ناحیه‌ی متمرکز می‌کند و همین باعث منحصربه‌فرد و جذابیت لیبل‌های محصولات می‌شود. پوشش‌های نقطه‌ای می‌توانند صاف یا براق باشند اما زمانی که هرکدام با عنصری مخالف ترکیب شوند،‌ ظاهری سه‌بعدی و بافت جذاب و کارآمدی را به لیبل محصول می‌دهند.

کلام آخر؛

لیبل محصول، به پیشرفت برند کمک می‌کند. به طبع طراحی گرافیکی یک محصول، مرحله‌ای است که باید به‌خوبی طی شود و حتی هزینه‌ی زیادی را می‌طلبد. طراحی لیبل یک محصول باید انسجام داشته باشد،‌ و اطلاعات یک برند و محصول را به‌صورت روشن و واضح به گوش مخاطب برساند. همیشه این نکته را به یاد داشته باشید که شما با یک  طراحی گرافیکی درست و اصولی، لیبل محصول خود را منحصربه‌فرد کرده‌اید. این انحصار به هویت بصری و توسعه‌ی برند تجاری شما در بازار و میان رقبای کمک بسیاری می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *