طراحی پوستر را حرفه‌ای انجام بده!

۲۵ فروردین ۱۴۰۱

زمان تقریبی مطالعه ۶ دقیقه


طراحی پوستر یکی از کارهای محبوب و در عین حال سخت در دنیای طراحی گرافیک به شمار می‌رود. با توجه به پیشرفت تکنولوژی، روند اجرایی یک پوستر آسان‌تر شده اما به همان میزان طراحی ایده پردازی برای یک پوستر و انتخاب المان‌های درست همچنان سخت است. در این مقاله قصد داریم به بررسی این المان‌ها […]


طراحی پوستر یکی از کارهای محبوب و در عین حال سخت در دنیای طراحی گرافیک به شمار می‌رود. با توجه به پیشرفت تکنولوژی، روند اجرایی یک پوستر آسان‌تر شده اما به همان میزان طراحی ایده پردازی برای یک پوستر و انتخاب المان‌های درست همچنان سخت است. در این مقاله قصد داریم به بررسی این المان‌ها بپردازیم.

پوستر چیست؟

پوستر تشکیل شده از صفحات کاغذ که اطلاعات یک برند برای برگزاری مراسم‌ها، همایش‌ها و غیره به‌صورت عمودی بر روی آن درج می‌شود و برای عموم به نمایش گذاشته می‌شود. به همین علت، مناسب‌ترین اندازه‌ی پوستر کمی از اندازه‌ي یک کاغذA4 بزرگ‌تر است. بااین‌حال، هیچ‌وقت نمی‌توان به‌طور دقیق برای پوستر یک ابعاد دقیق را در نظر گرفت. زیرا ابعاد پوستر با توجه به‌جایی که در آن به نمایش درمی‌آید متفاوت است. پوسترها می‌توانند اندازه‌ي یک کارت دعوت کوچک باشند یا می‌توانند برای بیلبورد‌های سر چهارراه‌ها طراحی و تعیین شوند. پوستر بسته به سلیقه و کارآمدی آن ابعاد متفاوتی دارد.

طراحی پوستر

شما پیش از آنکه طراح پوستر یا بنر شوید باید طراح خوبی باشید. خلاقیت داشته باشید، بر نرم‌افزارهای طراحی گرافیک به‌خوبی مسلط باشید. در عین حال باید اصول طراحی یک پوستر استاندارد را بدانید و در راه طراحی یک پوستر قدم به قدم از آن استفاده کنید. یک طراح موفق باید بداند چه پیامی را می‌خواهد به گوش مخاطب خود برساند. باید بدانید کدام اطلاعات اولویت دارند و با چه نوع فونت و رنگی و در کجای پوستر جای دارند تا بتوانید مخاطب را جذب کنید. باید بدانید که کاربرد پوستری که توسط شما طراحی می‌شود در کجاست. تا روی انتخاب رنگ، نوع فونت، و دیگر المان‌های یک پوستر تسلط داشته و آن‌ها را به‌درستی انتخاب کنید.

المان‌های تشکیل‌دهنده‌ی یک پوستر کدم‌اند؟

پوستر پیش از آن‌که یک طرح گرافیکی باشد جایگاه ویژه‌ای در خبر و اطلاع‌رسانی دارد. روزانه ممکن است در کوچه و بازار به هزاران پوستر برخورد کرده باشید اما از بین آن‌ها فقط یکی شما را مجذوب کند و به سمت خود بکشد! این نکته‌ای است که در انتخاب درست المان‌های آن نادیده گرفته می‌شود. المان‌های تأثیرگذار و تشکیل‌دهنده‌ی یک پوستر استاندارد عبارت‌اند از: رنگ، فونت، عکس، فرم و از همه مهم‌تر، یک ایده پردازی درست.

ایده پردازی در پوستر

همان‌طور که در اول مقاله هم اشاره کردیم،‌ ایده پردازی در پوستر یکی از اولیه و مهم‌ترین قدم‌های یک طراح برای طراحی یک پوستر است. یک طراح باید بداند اطلاعات را به چه شکلی می‌خواهد بر روی پوستر خود پیاده کند، تا بتواند بیشترین تأثیر بر روی مخاطبان خود بگذارد و بهترین پوستر را ارائه دهد.

استفاده از عکس مناسب

یک طراح پوستر باید با حوزه‌ی عکاسی و تا حدودی تفاوت‌های بین عکاسی تبلیغاتی و عکس‌هایی صنعتی آشنا باشد، تا بتواند در هنگام طراحی انتخاب درستی داشته باشد. بسیاری از صنایع و کسب‌وکارهای بزرگ، علاقه‌مند هستند عکس‌هایی از فضای کاری خود و یا محصولاتی که ارائه می‌دهند را در پوستر‌های خود به نمایش بگذارند. به همین علت شما باید یک عکس باکیفیت و مناسب را از یک عکس نامناسب تشخیص دهید،‌ تفاوت‌های عکاسی صنعتی و تبلیغاتی را بدانید و به‌طورکلی تا حدودی با حوزه‌ی عکاسی آشنا باشید تا بتوانید با یک انتخاب درست یک کار باکیفیت را طراحی کنید.

فونت

فونت، یکی از المان‌های مهم و تأثیرگذار در طراحی گرافیکی و پوستر است. نکته‌ای که در انتخاب یک فونت برای طراحی باید به آن توجه شود،‌ تبلیغات است. در اصل شما باید برای انتخاب فونت خود به موضوعی که برای آن پوستر طراحی کرده و نوع پوستر توجه ویژه‌ای داشته باشید. برای مثال: شما اگر مسئول طراحی یک پوستر هستید که مخاطب آن کودکان هستند باید فونت‌های مجذوب کننده را انتخاب کنید. و از انتخاب فونت‌های رسمی و خشک بپرهیزید. یا در مثالی دیگر: اگر شما موضوعی تاریخی برای طراحی یک پوستر دارید باید از فونت‌هایی که جلوه‌ی تاریخی بیشتری را همراه خود دارند مانند فونت‌ نستعلیق و میخی استفاده کنید تا حال و هوای موضوع را همراه طراحی خود و مخاطبان کنید.

رنگ

رنگ هم نیز مانند فرم و فونت یکی از المان‌های مهم در طراحی پوستر و به‌طورکلی در یک طراحی گرافیکی به شمار می‌رود. هرکدام از رنگ‌ها انتقال احساس خاصی را بر عهده دارند، به همین دلیل طراح باید به‌خوبی بر روی انتخاب رنگ‌های خود تسلط داشته باشد. علاوه‌ بر آن؛ طراح باید بداند که مخاطب پوستر چه کسانی هستند، پوستر از جانب چه کسی و چه کسب و کاری تقاضا شده است؟

طراح باید از رنگ‌های سازمانی و رنگ‌های غیرسازمانی به‌خوبی با خبر باشد. مسلماً اگر شما برای یک کسب وکار مربوط به کشاورزی از رنگ سبز و زرد در پوستر خود استفاده کنید به‌مراتب تأثیر بیشتری بر روی مخاطب خود گذاشته‌اید. چرا که رنگ سبز و زرد همیشه یادآور کشت و زراعت بوده و شما با بکار بردن این رنگ، خواسته و ناخواسته توجه مخاطبان، هواداران و صاحبان کسب و کار این حوزه را جلب کرده‌اید.

کلام آخر، شما باید برای طراحی یک پوستر درست و استاندارد به حوزه‌ي عکاسی مسلط باشید، رنگ‌ها و پیام‌هایی که هرکدام از آن‌ها می‌دهند را به‌خوبی بشناسید، از فونت‌ها آگاه باشید و در انتخاب هریک از المان‌های طراحی گرافیکی یک پوستر دقت و توجه زیادی را هزینه کنید تا بتوانید بهترین نتیجه و تأثیرگذاری بر روی مخاطبتان را با طراحی خود به همراه داشته باشید.

(اگر می‌خواهید گرافیست حرفه‌ای شوید بهتر است مقاله چگونه یک گرافیست ماهر شویم؟ را بخوانید.)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.