تفاوت‌های اساسی میان مارکتینگ و فروش

۲۵ مهر ۱۴۰۰

زمان تقریبی مطالعه


بیشتر افراد فعال در کسب و کارهای کوچک تفاوتی میان مارکتینگ و فروش قائل نیستند و این دو بخش را جدا از یکدیگر در نظر نمی‌گیرند. اما باید به این نکته توجه کرد که مارکتینگ و فروش دو بخش اصلی در شرکت‌ها بوده و نقش مؤثری در موفقیت یک تجارت بازی می‌کنند. همیشه ارائه محصولی […]


بیشتر افراد فعال در کسب و کارهای کوچک تفاوتی میان مارکتینگ و فروش قائل نیستند و این دو بخش را جدا از یکدیگر در نظر نمی‌گیرند. اما باید به این نکته توجه کرد که مارکتینگ و فروش دو بخش اصلی در شرکت‌ها بوده و نقش مؤثری در موفقیت یک تجارت بازی می‌کنند. همیشه ارائه محصولی با کیفیت بالا تضمین‌کننده موفق شدن در کسب و کار نیست. مشتری‌ها باید از وجود چنین محصولی آگاه باشند. بنابراین دو ابزار مهم در هر تجارتی مارکتینگ و فروش هستند.

تفاوت مارکتینگ و فروش

اگرچه مارکتینگ و فروش دو بخش جداگانه در یک کسب و کار به‌حساب می‌آید اما عملکرد آن‌ها هم‌پوشانی‌هایی دارد. به‌بیان‌دیگر هر دو آنها در جهت افزایش و بالا بردن فروش تمرکز داشته و از یکدیگر پشتیبانی می‌کنند.

مارکتینگ و فروش

مارکتینگ

یک تیم مارکتینگ برای رسیدن به هدف نهایی خود یعنی جذب مشتری باید پیش از انجام هر اقدامی فعالیت‌های زیر را انجام دهند:

  • شناخت مصرف‌کننده و تحقیق در بازار برای شناسایی نیازهای آن
  • اعلام نیازهای فعلی و آینده مشتریان به شرکت بر اساس شناخت از بازار

پس‌ازآن:

قدم اول مارکتینگ

یکی از ابتدایی‌ترین موارد آگاه‌سازی و تلاش برای شناساندن محصول تولیدی یا خدمات است. نتیجه یک مارکتینگ مؤثر شناخته شدن محصول و برند آن و قرار گرفتن نام آن شرکت در ذهن‌هاست.

قدم دوم

قدم بعدی تعامل است. یعنی ایجاد رابطه بیشتر با مشتری‌ها. روش‌های مختلفی برای برقراری ارتباط با مشتری‌های وجود دارد مانند به راه انداختن انواع کمپین‌ها یا ساختن ویدیوها یا نظرسنجی!

قدم سوم

در قدم سوم یک بازاریاب مشتری‌های بالقوه را به بالفعل تبدیل می‌کند.

و در قدم نهایی تیم مارکتینگ با بتواند مشتری را بعد از خرید حفظ کند. افزایش تعداد مشتری‌های تکراری منجر به گسترش و توسعه کسب و کار و تجارت می‌شود. در این مرحله بازاریاب‌ها  از روش‌های مختلفی استفاده می‌کنند مانند خبرنامه ایمیل یا دعوت به وبینار و غیره در واقع آن‌ها سعی می‌کنند تا ارزش محصول و خدمات را هر چه بیشتر به مشتری‌های خود معرفی کنند تا آن‌ها برای خرید مجدد ترغیب شده و تبدیل به مشتری وفادار شوند.

یک بازاریاب باید بازار کار را از دید مشتری‌ها بررسی کند و شرکت را در جهت خواسته‌های آن‌ها هدایت کند. جهت‌دهی به برند یکی از وظایف بسیار پیچیده بازاریاب‌هاست زیرا رقابت در بازار سخت و تنگاتنگ است. ایجاد کانال‌های فروش بیشتر و در دست گرفتن سهم بیشتری از بازار نیز از دیگر وظایف بخش مارکتینگ است.

فروش

بخش فروش ادامه‌دهنده راه مارکتینگ است به این معنا که تیم فروش باید از کانال‌های فروش شناسایی‌شده توسط بازاریاب‌ها نهایت استفاده را کرده و پیگیری‌های مؤثری در این زمینه داشته باشند. فروشندگان باید توانایی ساخت دیوار اعتماد میان خود و خریداران را داشته باشند و نیازهای آن‌ها را درک کنند و با به‌کارگیری روش‌های فروش، مشتری‌ها را برای خرید متقاعد کنند. نیاز مشتری همواره باید در اولویت قرار داشته باشد.

در گذشته اکثر افراد به فروش رودررو اعتقاد داشتند. اما با گذشت زمان و گسترش راه‌های ارتباطی و هم‌چنین تمایل افراد به خریدهای آنلاین، روش‌های فروش نیز تغییر کرده است. در این سبک مدرن از فروش نیاز به کارمندان بیشتری برای پاسخگویی سریع، به‌موقع و دقیق است.

در فروش نیز مانند مارکتینگ حفظ مشتری اهمیت ویژه‌ای دارد. ارتباط بهتر و پاسخ‌گویی مناسب‌تر می‌تواند تیم فروش را به برگشتن مشتری و خرید مجدد امیدوارتر کند. رابطه نزدیک با مشتری از بین برنده تردیدها و مخالفت‌های مشتری می‌شود. عملکرد شرکت بعد از فروش محصول می‌تواند تأثیر زیادی بر وفاداری مشتری داشته باشد. نظرسنجی‌ها، اهمیت دادن به پیشنهادات و انتقادات، رفع نقص‌ها و غیره همه و همه به شرکت در ارتباط با مشتری‌ها کمک می‌کند.

تفاوت‌های اصلی مارکتینگ و فروش

با توجه به مطالب پیشین تفاوت‌های اصلی میان مارکتینگ و فروش در موارد زیر خلاصه می‌شوند:

  • فروش یعنی تغییر مالکیت یک محصول از فرد یا شرکتی به فرد یا شرکتی دیگر با پرداخت هزینه اما مارکتینگ به معنای تجزیه و تحلیل بازار و آگاهی از نیازهای مشتری است.
  • فروش، متمرکز بر محصولات تولید شده است. اما مارکتینگ روی نیاز و خواسته مشتری تمرکز دارد.
  • مدت زمان فروش در مقابل مارکتینگ بسیار کوتاه است.
  • در مارکتینگ نیاز بازار در اولویت است. اما در فروش تأکید روی نیازهای شرکت است.
  • در مبحث فروش، باید محصولی تولید شده باشد که به الزام بر فروش آن داشته باشیم. اما در مارکتینگ محصول بر اساس نقص‌های بازار و درخواست مشتری طراحی می‌شود.
  • در فروش، محصول به مشتری تحمیل می‌شود اما در مارکتینگ مشتری خود به سمت آن جذب می‌شود.

در پایان

تفاوت وظایف بخش مارکتینگ و فروش بسیار است و نباید  با یکدیگر اشتباه گرفته شوند. این دو بخش نمی‌توانند به‌جای یکدیگر باشند بلکه فقط یکدیگر را پوشش دهند. پشتیبانی و هماهنگی مارکتینگ و فروش تضمین‌کننده رشد تجارت شماست. فیلیپ کاتلر پدر علم بازاریابی مدرن می‌گوید: مارکتینگ، فروش نیست بلکه فروش جزء کوچکی از مجموعه عظیم مارکتینگ است. به‌طورکلی، نتایج تحقیقات نشان می‌دهند که شرکت‌هایی که دو بخش فروش و مارکتینگ مجزا از یکدیگر دارند در مدت زمان کوتاهی رشد چشمگیری در بازار دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *