گرافیک سنتی یا مدرن، کدام را انتخاب می‌کنید؟

۲۹ فروردین ۱۴۰۱

زمان تقریبی مطالعه ۶ دقیقه


رشته‌ و هنر گرافیک هم مانند بسیاری از هنرهای دیگر از گذشته‌ی خود تا به امروز دچار تغییر و تحولات بسیاری شده و این تغییر و تحولات تأثیر‌های زیادی بر روی انواع سبک‌های آن گذاشته‌اند. به‌طورکلی هنر گرافیک به دو بخش که شامل گرافیک سنتی و مدرن تقسیم شده که هرکدام از آن‌ها دارای ویژگی‌ها […]


رشته‌ و هنر گرافیک هم مانند بسیاری از هنرهای دیگر از گذشته‌ی خود تا به امروز دچار تغییر و تحولات بسیاری شده و این تغییر و تحولات تأثیر‌های زیادی بر روی انواع سبک‌های آن گذاشته‌اند. به‌طورکلی هنر گرافیک به دو بخش که شامل گرافیک سنتی و مدرن تقسیم شده که هرکدام از آن‌ها دارای ویژگی‌ها و معایبی هستند و ما در ادامه‌ی این مطلب به بررسی آن‌ها پرداخته‌ایم.

گرافیک سنتی

ریشه‌ی گرافیک سنتی از ابتدای تاریخ بشریت گرفته شده است. انسان‌های نخستین، اولین نقاشی‌ها را بر روی دیواره‌ی غارها خود کشیدند، سپس مجسمه‌هایی از جنس سنگ برای رفع نیازها و وسایل اولیه‌ی خود ساختند. قدمت بسیاری از نقاشی‌های قدیمی جامانده از عصر انسان‌های اولیه بر روی غارها به ۳۲۰۰۰ سال پیش باز می‌گردد. و این یعنی هنر گرافیک از زندگی اولیه انسان وجود داشته و تا به امروز برای خلق آثار جدید، بیان احساسات و نفس، و خلاقیت از آن استفاده می‌شود. گرافیک سنتی شامل طراحی، نقاشی، چاپ بر روی کاغذ، چاپ فلزی و تصویرسازی است. اما ناگفته نماد که همه‌ی این عناصرِ نامبرده شده در گرافیک مدرن امروز هم بکار می‌رود اما شیوه‌ي ارائه‌ی هرکدام از آن‌ها در سبک سنتی و مدرن متفاوت است.

طراحی

یکی از مهم‌ترین عنصرهای هنر گرافیک مخصوصاً در سبک سنتی طراحی است. طراحی یعنی با استفاده از ابزاری مانند: مداد، زغال، خودکار خطوطی را بر روی کاغذ بکشید و با تکنیک‌های مختلف آن را سایه بزنید. در نهایت بر روی یک کاغذ سفید با ترکیب حرکات دست، ابزار و خطوط تصویری را ایجاد کنید. طراحی شامل اصول اولیه‌ای است که هر هنرمند و هر فردی که می‌خواهد پا در این عرصه بگذارد باید به‌خوبی آن‌ها را یاد گرفته و در خلق آثار خود از آن‌ها استفاده بکند. این اصول اولیه و مهم عبارت‌اند از: خط، حجم، فرم و پرسپکتیو.

نقاشی

نقاشی را می‌توان طراحی پربار خواند. در اصل نقاشی همان طراحی است که با توجه به ابزاری که با آن نقش را خلق کرده‌اند خوانده می‌شود. به‌طور مثال در بسیاری از حراجی‌ها، نقاشی‌ها را با «نقاشی رنگ و ‌روغن، نقاشی آبرنگ، نقاشی پاستل و غیره» خطاب می‌کنند. نقاشی طراحی بر روی کاغذ یا پارچه‌ی بوم است و سبک‌های متفاوتی مانند: رئال، اکسپرسیوریم،‌ کوبیسم،‌ سورئال و .. دارد. هر فرد هنرمندی می‌تواند بسته به سلیقه‌ی و طرحی که در ذهن خود دارد از ابزاری مانند پاستل گچی، آبرنگ، رنگ و روغن و غیره بر روی مقواهای مخصوص یا پارچه‌های بوم استفاده کرده و طرح خود را خلق کند.

گرافیک مدرن

گرافیک مدرن شاخه‌ای دیگر از رشته‌ی گرافیک است با این تفاوت که با پیشرفت تکنولوژی ابزار طراحی و اجرای نقاشی و خلق اثر در آن فرق کرده است. پدر گرافیک مدرن را ویلیام موریس می‌خوانند. زیرا او در قرن نوزدهم با چاپخانه‌ای که داشت شروع به ایجاد تغییرات بزرگی در طراح‌ها و آثار گرافیکی و نوع ارائه‌ي آن‌ها کرد. اوج گرافیک مدرن درزمانی اتفاق افتاد که هنر گرافیک با کامپیوتر و تکنولوژی ادغام و پابه‌پای آن دچار تغییر و تحولات بسیاری شد.

تفاوت‌های گرافیک سنتی و مدرن

همان‌طور که اشاره کردیم گرافیک را می‌توان وسیله‌ای برای به تصویر کشیدن احساسات و بیان آن‌ها نام برد. در گرافیک سنتی و مدرن نقاشی، دنیای رنگ‌ها و خطوط و تکنیک‌ها همیشه یکسان بوده اما در اجرای آن‌ها تفاوت‌های زیادی است که باهم به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

در گرافیک سنتی ابزار ایجاد طرح و کشیدن نقاشی عبارت‌اند از خطوط و مداد، زغال و هنرمند به‌وسیله‌ی برقراری ارتباط با آن‌ها می‌تواند به بیان احساسات و خلق اثر خود بپردازد. هدف گرافیک سنتی بیشتر بیان احساسات و انتقال آن‌ها به دنیایی بیرون ذهن بوده و هست.

اما در گرافیک مدرن با پیشرفت تکنولوژی و کامپیوتر ابزارهای متفاوت‌تری در دست هنرمندان و طراحان قرار گرفته است. قلم و کاغذ جای خود را به ای پدها و قلم‌های نوری داده‌اند، در گرافیست مدرن هنرمند می‌تواند هنر و طرح خود را به‌وسیله‌ی نرم‌افزارهایی مانند ایلاستریتور، افترافکت،‌ فتوشاپ و بسیاری دیگر بر روی صفحه‌ي کامپیوتر یا تبلت خود بیاورد و هرآن چه که در ذهن دارد را به تصویر بکشد. در دنیای امروز از گرافیک مدرن بیشتر برای هویت بصری و جلوه دادن به کسب و کارها استفاده می‌شود. شما در دنیای گرافیک مدرن می‌توانید به طراحی لوگو، برندبوک، طراحی وب‌سایت و کارهایی از این قبیل بپردازید.

می‌توان گفت هدف گرافیک مدرن جلوه دادن بهتر کسب‌وکارها همراه با آمیزش خلاقیت و رنگ‌‌هاست. در گرافیک مدرن پیش از آن‌که به یک اثر هنری ساده مانند لوگو پرداخته شود، هدف و پیامی که آن اثر به مخاطبان خود می‌رساند مورد بررسی قرار گرفته می‌شود. به‌طور مثال شما وقتی برای یک برند طراحی لوگو انجام می‌دهید، بیشتر مخاطب به دنبال چرایی این نوع طراحی است. او می‌خواهد بداند این لوگو چه‌ المان‌هایی از یک برند را دارد؟ چرا در جایگاه لوگو قرار گرفته و غیره.

در پایان

تفاوت اصلی گرافیک سنتی و مدرن در اهداف آن‌هاست. در گرافیک سنتی احساسات یک اثر مورد بررسی قرار گرفته و در گرافیک مدرن هدف خلق و طراحی یک اثر اهمیت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *