با بسته‌بندی حرفه‌ای مارکتینگ کن! – بسته‌بندی و مارکتینگ

۲۳ بهمن ۱۴۰۰

زمان تقریبی مطالعه


رقابت فشرده و تنگاتنگ در بازار، کسب و کارها و شرکت‌ها را ملزم به توسعه و گسترش راه‌حل‌ها نوآورانه برای باقی ماندن و حیات در بازار می‌کند. بسته‌بندی و طراحی نیز به روشی مؤثر برای ایجاد تمایز میان رقبا تبدیل است. پس بسته‌بندی و طراحی خلاقانه آن می‌تواند راهی برای انجام مارکتینگ در بازار باشد! […]


رقابت فشرده و تنگاتنگ در بازار، کسب و کارها و شرکت‌ها را ملزم به توسعه و گسترش راه‌حل‌ها نوآورانه برای باقی ماندن و حیات در بازار می‌کند. بسته‌بندی و طراحی نیز به روشی مؤثر برای ایجاد تمایز میان رقبا تبدیل است. پس بسته‌بندی و طراحی خلاقانه آن می‌تواند راهی برای انجام مارکتینگ در بازار باشد! اما چگونه….

موفقیت کسب و کار با بسته‌بندی

عوامل مختلفی بسته‌بندی را به یک ابزار مهم برای مارکتینگ تبدیل کرده‌اند. کاربرد اصلی و سنتی از بسته‌بندی حفاظت از محصول در مدت زمان توزیع آن در بازار و رسیدن آن به دست مصرف‌کننده نهایی بوده است. با گذشت زمان و تغییر نگرش و خواسته‌های مشتری‌ها، الزامات دیگری نیز برای بسته‌بندی در نظر گرفته شد. به‌عنوان نمونه بسته‌بندی‌های زیست‌محیطی پا به عرصه‌ی ظهور گذاشتند یا اطلاعات لازم و علمی درباره محصول روی بسته‌بندی در نظر گرفته شد و حتی قانون‌های جدیدی نیز در ارتباط با بسته‌بندی تصویب گردید.

به‌هرحال برآورده کردن نیازهای مشتری‌ها پایه و اساس بازار رقابتی است. کسب و کاری در این مبارزه پیروز خواهد بود که نسبت به دیگر رقبا برتری داشته باشد. در نظر گرفتن راحتی بیشتر افراد در استفاده از مخاطب، طراحی بهتر، خلاقیت در بسته‌بندی و… از عواملی است که می‌تواند به موفقیت تجارت‌ها کمک کند. پس بسته‌بندی می‌تواند منبع رقابتی مهمی در ارائه یک شرکت باشد. بنابراین باید استراتژی خاصی برای آن در نظر گرفته شود که برای بازار بین‌المللی نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

بسته‌بندی و مارکتینگ

۱- خلاقیت در بسته‌بندی

بر اساس مطالعه‌ای که در ایالات‌متحده آمریکا انجام شده است، سالیانه بیش از ۱۵۰۰۰ محصول مواد غذایی جدید به بازارهای این کشور معرفی و وارد می‌شوند که همگی به بسته‌بندی‌های جدید نیاز دارند. خلاقیت در بسته‌بندی می‌تواند مزیت‌های زیادی را برای مصرف‌کننده‌ها به ارمغان آورده و سود زیادی نیز برای تولیدکنندگان و کسب و کارها به همراه داشته باشند. خلاقیت می‌تواند خود را در اعمال ویژگی‌های جدید یک ماده برای بسته‌بندی و یا روش‌های جدید باز کردن بسته‌بندی نشان دهد. به‌عنوان‌مثال طراحی بسته‌بندی جدید می‌تواند فروش برندی مانند بطری رنگارنگ و وارونه منحصربه‌فرد Heinz برای سس کچاپ را احیا کند!

۲- مزیت‌های رقابتی در بسته‌بندی

بسته‌بندی می‌تواند منجر به ایجاد مزیت‌های رقابتی در بازار شود و تبدیل به ابزاری برای مارکتینگ گردد. بسته اولین تماسی است که خریداری با یک محصول در فروشگاه یا سوپرمارکت دارد. پس یک بسته با طراحی حرفه‌ای مانند نماینده‌ی فروشی بی‌صدا عمل می‌کند و در نهایت منجر به فروش می‌گردد. هم‌چنین آمارها نشان می‌دهند که طراحی و نوع بسته‌بندی بر جنبه‌های ارتباطی  و برندینگ موثراند. علاوه بر آن، نوع بسته‌بندی بر تجربه مشتری‌ها در استفاده از محصول تأثیرگذار بوده و می‌تواند برای آن‌ها خاطره خوب یا بد را رقم بزند. باید در نظر داشت که ۵۰ تا ۷۰ درصد تصمیمات خرید در فروشگاه گرفته می‌شود. بنابراین بسته‌بندی و طراحی آن باید به‌گونه‌ای باشد که اعتماد افراد را جلب کند.

بسته‌بندی و اهداف مارکتینگ

همان‌گونه که پیش‌تر نیز به آن اشاره شد، امروزه بسته‌بندی به ابزاری برای تحقق چندین هدف در مارکتینگ تبدیل شده است. هم‌چنین برای تسهیل شناخت برند و محصول نیز به کار برده می‌شود. اطلاعات مشتری در مورد قیمت و مواد تشکیل دهنده به همراه اطلاعات در مورد نحوه کار و استفاده از محصول از دیگر وظایف ضروری یک بسته‌بندی است. برای موفق بودن بسته‌بندی در تبلیغات، بسته باید به‌گونه‌ای طراحی شود که توجه افراد را به خود جلب کرده و مشتری را حفظ کند که از طریق رنگ، اندازه، شکل و… دست‌یافتنی است.

تغییری اندک در طراحی یک بسته‌بندی می‌تواند بهترین راه‌حل در جلب توجه و ایجاد نگرش مثبت مشتری‌ها از یک بسته باشد و تأثیری شگفت‌آوری روی مارکتینگ داشته باشد. هم‌چنین تحقیقات نشان داده است که بسته‌بندی‌های بزرگ برندهای شناخته شده بیش از نوع کوچک آن‌ها مورد استقبال مصرف‌کننده‌ها قرار گرفته است. دلیل مهمی که چرا مصرف‌کنندگان ممکن است از بسته‌های بزرگ‌تر بیشتر استفاده کنند این است که آن‌ها چنین بسته‌هایی را نسبت به بسته‌های کوچک‌تر از همان محصولات، ارزان‌تر در هر واحد می‌دانند.

بسته‌بندی و استراتژی مارکتینگ

رقابت در بازار فرصتی برای استفاده از بسته‌بندی به‌عنوان ابزاری در استراتژی مارکتینگ است. به‌هرحال بسته‌بندی جدید می‌تواند ابزاری برای دستیابی به اهداف مارکتینگ و تأمین خواسته‌های مصرف‌کننده باشد. نوآوری در طراحی منجر به ایجاد بسته‌هایی است که به‌راحتی در دست نگه داشته می‌شود، به‌راحتی باز می‌شوند و یا برای ذخیره‌سازی در خانه راحت تراند. با این حال، بسته‌بندی باید با قیمت‌گذاری، تبلیغات و سایر جنبه‌های استراتژی مارکتینگ هماهنگ باشد. اختصاص دادن گارانتی‌های معتبر به محصول از دیگر عناصر مهم دیگر است که می‌تواند روی بسته‌بندی ظاهر گردد. برای اهداف مارکتینگ، در بسته‌بندی‌ها باید موارد زیر در نظر گرفته شود:

  • طراحی خلاقانه برای ایجاد آگاهی مشتری
  • شناخت برند
  • انتقال اطلاعات توصیفی و قانع‌کننده
  • تسهیل حمل‌ونقل محصول و حفاظت از آن
  • ذخیره آسان در خانه
  • باز و بسته شدن آسان
  • قابلیت بازیافت

بسته‌هایی که خوب طراحی شده‌اند منجر به ایجاد برند و فروش می‌شوند و بدیهی است که به عنصر مهمی برای ایجاد ارزش مشتری و مزیت رقابتی تبدیل گردند.

در پایان

برخلاف نظر برخی از شرکت‌ها و عدم اختصاص سرمایه به طراحی بسته‌بندی، طراحی خلاقانه و نوآورانه در بسته‌بندی استراتژی موثری برای فروش بیشتر است. تأثیر آن به‌اندازه‌ای است که ممکن است فروش دو محصول مشابه، اما با بسته‌بندی‌های متفاوت یکسان نباشد. اهمیت به بسته‌بندی اهمیت به کسب و کار است!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *