استراتژی برندهای لوکس

۱۲ فروردین ۱۴۰۱

زمان تقریبی مطالعه ۴ دقیقه


کلمه تجمل یادآور کیفیت، اعتبار و ثروت است. برند لوکس نوع خاصی از برند است که مخاطبان خاص خود را دارد و در چند سال اخیر توجه زیادی به آن شده است. بر اساس گزارشی که در Statista اعلام شده است، بازار جهانی کالای لوکس از ۲۸۵.۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ به ۳۸۸ میلیارد […]


کلمه تجمل یادآور کیفیت، اعتبار و ثروت است. برند لوکس نوع خاصی از برند است که مخاطبان خاص خود را دارد و در چند سال اخیر توجه زیادی به آن شده است. بر اساس گزارشی که در Statista اعلام شده است، بازار جهانی کالای لوکس از ۲۸۵.۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ به ۳۸۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۵ افزایش خواهد داشت. هر نوع برند نیازمند در نظر گرفتن استراتژی‌های منحصربه‌فرد خود است که برند لوکس نیز از این قاعده مستثنا نیست. در این مقاله به بررسی استراتژی‌های برندهای لوکس در کسب و کار می‌پردازیم.

استراتژی برندهای لوکس

مشتری‌های خود را بشناسید!

برندهای لوکس مشتریان ایده‌آل خود را می‌شناسند و می‌دانند که آن‌ها چه چیزی را دنبال می‌کنند.  برندهای لوکس از این موضوع اطلاع دارند که همه افراد قادر به خرید کیفی ۱۰۰۰۰ دلاری نیستند. به‌هرحال برندهای لوکس هر چه بیشتر درباره مشتری‌ها و خواسته‌های آن‌ها اطلاع و آگاهی داشته باشند، خدمات بهتر و باکیفیت‌تری می‌توانند ارائه دهند. برای شناخت مشتری‌های لازم است این برندها به سؤالات زیر پاسخ دهند:

  • مشتری‌های ایده آل من چه کسانی هستند؟
  • از کجا خرید می‌کنند؟
  • سرگرمی‌های آن‌ها چیست؟
  • آن‌ها دوست دارند اطلاعات خود را چگونه دریافت کنند؟

کوچک‌ترین جزییات نیز اهمیت دارند و می‌تواند در جذب مشتری تأثیرگذار باشد.

۲- روی عناصر بصری تمرکز کنید!

در برند لوکس، همیشه باید با بهترین‌ها کار کرد. افرادی که تجربه‌ای کاری در ایجاد این نوع برند دارند می‌توانند چشمگیری انجام دهند. پیش از قرار دادن تصاویر در شبکه‌های اجتماعی یا استخدام افرادی برای این کار لازم است که کار رقبای دیگری که در این نوع برند فعالیت موفق دارند بررسی گردد و یا حتی در ارتباط با برند لوکس از آن‌ها سؤالاتی کرد تا تصاویر و عناصر بصری به‌گونه‌ای طراحی شوند که هم‌راستا با برند لوکس باشند. عناصر بصری اولین برداشت افراد را در بردارد پس باید از همان ابتدا یک تجربه لوکس را برای افراد ایجاد کرد و تحت هیچ شرایطی حتی در صورت نداشتن بودجه کافی، کیفیت را پایین آورد.

۳- از چیزی دفاع کنید!

در دنیای امروز برای ایجاد برندی لوکس ارسال تصاویر لاکچری مثلاً تصاویری از قایق‌های تفریحی یا جت و… پاسخگو نیست. به‌جای نشان دادن تجمل باید تلاش کرد و نشان داد که از چیزی دفاع می‌شود. پس باید داستان برند قانع‌کننده ایجاد شود و آنچه برند لوکس را متمایز می‌کند را نشان داد. مطمئن شخصی‌سازی تجربه برای مشتری‌ها و داشتن رفتار استثنایی احساس لوکس بودن را به افراد منتقل خواهد کرد.

اعتبار ایجاد کنید!

برندهای لوکس هیچ‌وقت فروش یا تخفیف را تبلیغ نمی‌کنند زیرا آن‌ها همواره مشتری‌های خاص خود را دارند و مطمئن هستند که همواره سود زیادی روی کالاهای لوکس خود خواهند داشت. اما در عوض با استفاده از مارکتینگ محتوایی و شبکه‌های اجتماعی احساس مرموز بودن را در کالاها و محصولات خود ایجاد می‌کنند تا افراد بیشتری را برای خرید ترغیب کنند. درهرصورت کیفیت باید در سطح بالایی قرار داشته باشد و همه جزییات باید سازگاری لازم را با یکدیگر داشته باشند.

۵- انحصاری بودن مهم است!

انحصاری بودن و تولید تعداد اندکی محصول حس خرید را در افراد ایجاد می‌کند. کمبود نسبی برابر با افزایش قیمت خواهد بود.

۶- از سئو غافل نشوید!

هر کسب و کاری از جمله برندهای لوکس باید تمرکز زیادی روی دستیابی به مشتری‌های جدید از طریق جستجوی ارگانیک داشته باشد. افزودن مشتری‌های جدید با این روش به دلیل نداشتن هزینه‌ای برای تبلیغات بسیار ایده آل است. پس لازم است که مارکتینگ محتوایی با کلمات کلیدی طولانی مرتبط با تجارت در نظر گرفته شود. ایجاد محتواهای باکیفیت و پاسخ به سؤالات مخاطبان درباره محصولات و خدمات می‌تواند راهگشا باشد.

۷- تجربه‌ای باکیفیت ارائه دهید!

در برند لوکس همان‌گونه که پیش‌تر نیز اشاره شد، کیفیت مهم اهمیت بالایی دارد و نه کمیت! برند لوکس نیازی به توجه همه ندارد فقط کافی است به مشتری‌های خاص خود خدمات و محصولات درجه اول ارائه دهد. به‌عنوان‌مثال برای ایجاد تجربه‌ای باکیفیت یک برند لوکس می‌تواند یادداشت‌ها یا هدایایی دست‌نویس همراه با خرید مشتری‌ها به آن‌ها بدهد که مسلماً تأثیرگذار خواهد بود.

۸- به وعده‌های خود عمل کنید!

نه‌تنها برند لوکس بلکه هر نوع برندی باید وعده‌هایی که به مخاطبان می‌دهد را عملی کند. بررسی‌های منظم از تیم و هم‌چنین دریافت بازخورد از مشتری‌های می‌تواند بسیار کارآمد باشد.

۹-ارزش خود را بدانید!

اگر کالایی باکیفیت به بازار عرضه می‌کنند پس ارزش خود را بدانید و از قیمت‌گذاری بالا برای کالای خود واهمه نداشته باشید. قیمت‌گذاری پایین منجر به جذب نوع متفاوتی از مشتری‌های خواهد شد.

(اگر دوست دارید با استراتژی‌های قیمت‌گذاری کالاهای لوکس بیشتر آشنا شوید مقاله قیمت‌گذاری پرستیژی در برندهای لوکس را بخوانید.)

در پایان

به منظور ایجاد استراتژی‌هایی برای برند لوکس در کسب و کار خود باید روی مشتری‌های ایده آل و عناصر بصری تمرکز زیادی داشت و وعده‌هایی که به مخاطبان داده می‌شود، مانند هر نوع برند دیگری، عمل کرد. هنگامی‌که مخاطبان خود را به‌خوبی بشناسید، به وعده‌های خود عمل کنید و تجربه‌ای در سطح جهانی ایجاد کنید، می‌توانید یک برند لوکس ایجاد کنید که مردم آن را دوست داشته باشند و از پرداخت چیزی که شما درخواست می‌کنید ناراحت نباشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *