وبینار مارکتینگ برای فروش بیشتر

۱۰ فروردین ۱۴۰۱

زمان تقریبی مطالعه


امروزه با پیشرفت تکنولوژی و به‌ویژه دسترسی ساده‌تر و همگانی‌تر به اینترنت، افراد تمایل زیادی برای انجام کارها به‌صورت آنلاین دارند. شاید در ده سال گذشته اگر قصد خرید کالای خاصی از شهری دور را داشتید مجبور بودید برای بررسی و خرید آن مسافت طولانی را طی می کردید و یا اگر می‌خواستید در سمینار […]


امروزه با پیشرفت تکنولوژی و به‌ویژه دسترسی ساده‌تر و همگانی‌تر به اینترنت، افراد تمایل زیادی برای انجام کارها به‌صورت آنلاین دارند. شاید در ده سال گذشته اگر قصد خرید کالای خاصی از شهری دور را داشتید مجبور بودید برای بررسی و خرید آن مسافت طولانی را طی می کردید و یا اگر می‌خواستید در سمینار علمی یا تجاری شرکت کنید می‌بایستی راهی شهر دیگری می‌شدید. اما در حال حاضر شما قادر به برقرار ارتباط با دورترین نقاط دنیا در کمترین زمان و صرف کمترین هزینه هستید. در بازار رقابتی امروز باید خلاق بود و استراتژی‌هایی را پیش گرفت که فارغ از زمان و مکان بتواند مخاطبان هدف را هر چه بیشتر جذب کند. وبینار مارکتینگ برای فروش بیشتر تاکتیکی است که در سال‌های اخیر تأثیرگذاری خود را بیش از پیش به فعالان کسب و کار نشان داده است و نباید آن را دست کم گرفت.

پس اگر به فکر فروش بیشتر هستید یا در گروه شرکت‌های تازه تأسیس قرار دارید وبینار مارکتینگ را فراموش نکنید.

(اگر دوست دارید با استراتژی‌های بیشتری برای فروش آشنا شوید پیشنهاد می‌کنیم مقاله چند استراتژی برای مارکتینگ، کاربردی و مؤثر را مطالعه کنید.)

وبینار مارکتینگ چیست؟

وبینار همان سمینار یا کنفرانس آنلاین در بستر اینترنت است یعنی سمیناری با یک تیم برگزار کننده، یک یا چند سخنران و افراد شرکت کننده! تنها تفاوت آن با سمینار حضوری فقط مجازی بودن آن است. در این سمینار مشابه سمینارهای حضوری سؤال و پاسخ و گفتگو نیز وجود دارد. اولین وبینار در سال ۱۹۹۴ مورد استفاده قرار گرفت. اما در سال‌های اخیر در بسیاری از کشورها فراگیر شد. هدف از برگزاری سمینارها مختلف است مانند آموزش، تجارت، علمی و…  یکی از آن‌ها برگزاری وبینار به‌منظور بازاریابی است که اصطلاحاً به آن وبینار مارکتینگ گفته می‌شود که بازاریاب‌های زیادی تمایل به آن پیدا کرده‌اند. وبینار مارکتینگ به‌منظور برگزاری سمینارهای آنلاین برای شناساندن محصول و انتقال پیام‌های بازاریابی به مخاطبان برگزار می‌گردد. در حال حاضر وبینار مارکتینگ استراتژی قدرتمندی برای مدیران صنعت، شرکت‌ها و کسب و کارها برای تعامل هر چه بیشتر با مشتری‌هاست.

اهمیت وبینار مارکتینگ در بازاریابی

چرا داشتن وبینار برای مارکتینگ مؤثرتر اهمیت دارد؟ این سؤالی است که در ذهن بسیاری از فعالان در بازار ممکن است وجود داشته باشد. برای درک بهتر و بیشتر از اهمیت موضوع بهتر است که مزیت‌های وبینار مارکتینگ بررسی شود. این مزیت‌های عبارت‌اند از:

 • وبینار روشی مؤثر و مهم برای ایجاد زنجیره ارتباطی با مشتری‌های بالقوه و بالفعل.
 • هزینه‌های برگزاری وبینار نسبت به سمینارهای حضوری بسیار مقرون‌به‌صرفه تر است.
 • هر فردی که علاقه‌مند به شرکت در وبینار باشد امکان حضور را دارد زیرا وبینارها مستقل از مکان هستند. بنابراین ممکن است مخاطبانی از سراسر دنیا نیز علاقه‌مند به خرید محصول  یا خدمات شوند.
 • امکان گرفتن اطلاعات مشتری‌ها به‌سادگی و تماس با آن‌ها
 • بیشتر شناخته شدن برند و تثبیت شدن در ذهن افراد
 • پیدا کردن سرنخ‌ها مهم برای بازاریابی
 • امکان آموزش برای نحوه استفاده از محصول به مخاطبان
 • ثبت‌نام آسان با صرف کمترین وقت و انرژی
 • و در نهایت فروش بیشتر که هدف اصلی برگزاری وبینار در وبینار مارکتینگ است!

چگونه افراد از وبینار مطلع می‌شوند؟

مؤثرترین روش‌ها برای اطلاع‌رسانی از زمان و نحوه برگزاری وبینار، اعلام در سایت است. زیرا کاربرانی که همواره وارد سایت شما شده و در گروه مخاطبانتان قرار دارند مطمئناً تمایل زیادی برای شرکت در وبینار را نیز خواهند داشت. علاوه بر آن می‌توان برای بازاریابی وبینار می‌توان از ایمیل مارکتینگ نیز استفاده کرد. ایمیل مارکتینگ روشی سریع و کم‌هزینه برای تبلیغات است. در ایمیل‌ها متنی جذاب از برای دعوت در وبینار باید گنجانده شود. البته روش‌های دیگری مانند تبلیغات بنری در فضای مجازی و تبلیغات گوگل هم روش‌هایی تاثیرگذاراند.

چند نکته برای وبینار مارکتینگ برای فروش بیشتر 

به‌هرحال هر استراتژی که بازاریاب‌های اتخاذ می‌کنند باید در نهایت منجر به فروش هر چه بیشتر شود. اما چگونه باید وبیناری برگزار کرد تا حداکثر نتیجه را بدهد. با در نظر گرفتن برخی نکات و رعایت آن‌ها موفقیت وبینار تا درصد زیادی افزایش می‌یابد. این نکات عبارت‌اند از:

 • برگزاری وبینار در زمان مناسب برای شرکت هر چه بیشتر علاقه‌مندان.
 • طولانی نبودن وبینار که باعث خستگی و دل‌زدگی مخاطبان می‌شود.
 • در نظر گرفتن زمانی برای پرسش و پاسخ
 • دعوت از افراد متخصص و صاحب‌نام برای اثرگذاری بیشتر
 • ارائه محتواهایی هماهنگ با اهداف فروش
 • برانگیختن حس کنجکاوی افراد برای بیشتر دانستن درباره برند و محصول ارائه‌شده
 • شرکت دادن مخاطبان در بحث و استفاده از تجربیات آن‌ها
 • ایجاد فضایی صمیمی و واقعی برای جلب اعتماد افراد

در پایان

وبینار ابزاری کم‌هزینه برای صاحبان کسب و کارها است که امکان دسترسی به مشتری‌ها را فراهم می‌آورد. وبینار، تبلیغات نیست بلکه راهی برای شناخته شدن هر چه بیشتر برند و محصول با برگزاری سمینار آنلاین است. به‌هرحال در وبینار نیازی به محیط فیزیکی، پذیرایی و… ندارد و تنها نیاز اصلی بستر اینترنت است. پس وبینار مارکتینگ اگر به‌درستی و با شناخت کافی از نیاز کاربران برگزار شود علاوه بر آگاهی برند، تعداد قابل‌توجهی مشتری برای ما ایجاد می‌کند و در نتیجه میزان فروش و نرخ بازگشت سرمایه افزایش می‌یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *