صفر تا صد طراحی بسته بندی محصول

۱۴ اسفند ۱۴۰۰

زمان تقریبی مطالعه


بسته بندی کالا به محصولات کارخانه‌ها، شرکت‌ها و تولیدی‌ها در سراسر دنیا نظم می‌دهد! اهمیت طراحی بسته بندی محصول امری انکارناپذیر است. بسته‌بندی‌ها برای خودنمایی در فروشگاه‌ها باید نمای خارجی خیره کننده و مجذوب کننده‌ای داشته باشند تا مشتری‌ها آن‌ها را دیده و تصمیم به خریدشان بگیرند.  پس انتخاب رنگ، فونت و گرافیک در هر […]


بسته بندی کالا به محصولات کارخانه‌ها، شرکت‌ها و تولیدی‌ها در سراسر دنیا نظم می‌دهد! اهمیت طراحی بسته بندی محصول امری انکارناپذیر است. بسته‌بندی‌ها برای خودنمایی در فروشگاه‌ها باید نمای خارجی خیره کننده و مجذوب کننده‌ای داشته باشند تا مشتری‌ها آن‌ها را دیده و تصمیم به خریدشان بگیرند.  پس انتخاب رنگ، فونت و گرافیک در هر نوع بسته بندی اهمیت منحصربه‌فرد دارد. بسته بندی، ابزاری کاربردی برای فروش بیشتر بوده و ارائه دهنده تجربه‌ی حسی به افراد است که حس بینایی و لامسه آن‌ها را درگیر می‌کند. همه‌ی این موارد به مشتری این پیام را انتقال می‌دهند که آن محصول را بخرند یا به محصول مشابه دیگری فکر کنند.

سه سؤال مهم پیش از طراحی

پیش از طراحی هر بسته بندی لازم است پاسخ سه سؤال مهم به‌طور واضح مشخص باشد یعنی:

۱- محصول چیست؟

محصول چیست؟ چه چیزی به فروش می‌رسانید؟ محصول تولیدی از چه موادی ساخته شده‌اند؟ آیا شکننده است؟‌ این سؤالات و سؤالات دیگری درباره محصول برای تولیدکنندگان مشخص می‌کند که آیا الزاماتی برای بسته بندی وجود دارد یا خیر. به‌عنوان‌مثال محصول شکننده مطمئناْ به نوع خاصی از بسته بندی نیاز دارد تا بدون هیچ‌گونه آسیبی به دست مشتری برسد.

۲- چه کسی یا کسانی خریدار این محصول هستند؟

محصول مناسب آقایان است یا خانم‌ها و یا قابلیت استفاده توسط هر فردی را دارد؟ برای کودکان ساخته شده است یا بزرگ‌سالان؟ محصول در گروه محصولات لوکس قرار دارد و افراد مرفه آن را خریداری می‌کنند یا افرادی در سطح معمولی نیز قادر به خرید آن هستند؟ به‌هرحال بسته بندی محصول بر مبنای نوع مصرف کننده باید ایده آل و جذاب باشد. پس، پیش از شروع طراحی باید بدانید که مصرف‌کننده چه کسی خواهد بود. مثلاً محصولاتی که برای افراد مسن طراحی شده است نیازمند فونت نوشتاری بزرگ‌تری است یا اقلام و کالاهای لوکس باید حس منحصربه‌فرد بودن را در مخاطبانش ایجاد کند.

۳- مشتری‌ها چگونه محصول را خریداری می‌نمایند؟

آیا مشتری‌ها محصول را از سوپرمارکت خریداری می‌کنند‌؟ یا از یک بوتیک کوچک در مرکز شهر؟ اگر محصول به‌صورت آنلاین فروخته و ارسال گردد نسبت به محصولی که در فروشگاه به فروش می‌رسد، باید بسته بندی متفاوتی برای آن در نظر گرفت. اقلامی که به شکل آنلاین فروخته می‌شوند می‌بایستی به‌گونه‌ای بسته بندی گردند که فضای خالی برای حرکت یا چرخیدن در حین پست شدن نداشته باشند و بسته بندی آن‌هایی که در فروشگاه‌ها به فروش می‌رسند باید خیره کننده باشد.

محتواهای ضروری روی بسته بندی

 محتوای روی بسته بندی بر اساس هر کالایی کاملاً منحصربه‌فرد است. باید توجه شود هر کالا ممکن است بر مبنای صنعتی که به آن مرتبط می‌شود نیازمند درج اطلاعاتی خاص روی بسته بندی باشد تا از نظر قانونی مشکلی برای ارائه آن در بازار پیش نیاید. اما به‌طورکلی موارد زیر بروی بسته‌بندی‌ها قرار داده می‌شود:

  • محتواهایی ترغیب کننده که می‌تواند شامل هر چیزی باشد از نام محصول تا توضیحات و کلماتی که افراد را به خرید تشویق کند.
  • قرار دادن تصاویری جذاب از محصول روی بسته بندی
  • قرار دادن بارکد، اطلاعات مورد نیاز از محصول، علائم مرتبط و….
  • اطلاعات موقتی که باید فضای کافی برای آن‌ها در نظر گرفته شود مانند تاریخ انقضا یا شماره دسته و…

دسته بندی سبک‌های طراحی مورد علاقه

داشتن اطلاعات و تحقیق درباره سبک‌های موجود برای بسته بندی و جمع‌آوری بسته‌بندی‌هایی که مورد علاقه است، کمک زیادی به افراد برای تصمیم‌گیری درباره نوع طراحی بسته بندی می‌کند. همیشه می‌توان از سبک‌ها الهام گرفت و سبک دلخواه و یکتایی برای محصولی خاص ایجاد کرد. نکته قابل‌توجه آن است که در همه لحظاتی که به طراحی و سبک دلخواه فکر می‌شود باید ایده آل مشتری را در نظر گرفت. مثلاً به‌هیچ‌عنوان سبک طراحی کلاسیک برای محصولات مربوط به کودک و نوجوان مناسب و منطقی نیست. هم‌چنین، موادی که برای طراحی استفاده می‌کنید نیز از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد.

طراحی بسته بندی در هفت قدم

۱- لایه‌های بسته بندی

سه لایه بسته بندی محصول وجود دارد:‌ بسته بندی بیرونی، بسته بندی داخلی و بسته بندی محصول. هر محصولی ممکن است به یکی یا هر سه لایه از این بسته بندی نیاز داشته باشد.

۲- انتخاب نوع بسته بندی مناسب

انواع مختلفی از بسته بندی در دسترس هستند. برای انتخاب نوع بسته بندی باید به محصول، رقابت در بازار روی محصول و بودجه توجه گردد.

۳- چاپ

البته مرحله چاپ مرحله‌ای نیست که بتوان پیش از انجام طراحی انجام داد! اما بهتر است پیش از رسیدن به این مرحله درباره آن فکر کرد. مثلاً هزینه چاپ، نوع چاپ و….

۴- تنظیم اطلاعات

ممکن است روی بسته بندی عکس‌های زیبا از محصول یا یک شعار تأثیرگذار یا گرافیکی منحصربه‌فرد وجود داشته باشد اما زمانی که خریدار به بسته بندی نگاه کند فقط این پیام انتقال می‌یابد که:‌ چرا باید این محصول را بخرید؟ روی بسته بندی باید مهم‌ترین چیزی که تولید کننده قصد دارد مشتری بداند، حتماً چاپ گردد.

۵- ارزیابی طراحی بسته بندی

برای ارزیابی و بررسی بسته بندی باید به پرسش‌های زیر پاسخ داد:

الف) آیا مشخص است که محصول چیست و برای چه کسی ساخته شده است؟

خریداران فقط برای چیزهایی که می‌فهمند پول صرف می‌کنند.

ب) آیا بسته بندی نماینده محصول شماست؟

یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی که ممکن است در بسته بندی محصول اتفاق بیافتد معرفی نادرست آن در بسته بندی است که طراحی شده است. باید همه‌چیز هماهنگ باشد. عکس روی بسته بندی باید عکس محصول باشد. در طراحی بسته بندی باید بهترین آنچه وجود دارد به نمایش درآید. به‌عنوان نمونه اگر روی بسته تصویری از کیکی پر از کشمش به نمایش درآید اما پس از باز شدن تعداد اندکی کشمش در آن باشد مشتری احساس می‌کند فریب خورده است.

ج) بسته به شکل سه‌بعدی چگونه است؟

یک طراح حرفه‌ای باید توانایی طرح ماکتی سه‌بعدی را داشته باشد تا بتوان تصور صحیحی از نمونه نهایی داشت. در برخی موارد تصویر زمانی که صاف است عالی به نظر می‌رسد و در هنگام ساخت اصلاً طرح خوبی نیست.

۶- جمع‌آوری ارزیابی‌ها

یش از تصمیم‌گیری نهایی بهتر است نظرات ذی‌نفعان و افرادی عادی را نیز جویا شد. زیرا اشخاص متفاوت با دیدگاه‌های متفاوت می‌توانند نکاتی را یادآور شوند که پیش‌تر به آن‌ها توجه نشده است.

۷- گرفتن فایل از طراح

پس از تصمیم نهایی، باید به اطلاعاتی که پیش‌تر درباره چاپ جمع‌آوری شده بودند رجوع و فایل‌های مورد نیاز را از طراح گرفت.

در پایان

بسته بندی و طراحی آن یکی از مهم‌ترین مراحل ارائه محصول است زیرا چیزی است که مشتری در نهایت در فروشگاه با آن مواجه شده و تصمیم خود را برای خرید نهایی می‌کند. پس باید با دقت و حساسیت هر چه بیشتر انجام گردد.

سوالات متداول

طراحی در بسته‌بندی چه اهمیتی دارد؟

آخرین گام برای جذب مشتری در فروشگاه طراحی بسته بندی است. شما بیش از چند ثانیه فرصت برای جلب کردن نظر مخاطبان ندارید. پس برای موفقیت هر چه بیشتر در بازار طراحی بسته بندی اهمیت زیادی دارد. 

برای بسته بندی از چه جنسی استفاده کنم؟

این سوال پاسخ دقیق ندارد و باید براساس نوع محصول، جنس بسته بندی انتخاب شود تا سالم و بدون اسیب دیدگی به دست مشتری ها برسد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *