صدا برند چیست؟

۲۳ مهر ۱۴۰۱

زمان تقریبی مطالعه ۵ دقیقه


در رقابتی که میان برندها وجود دارد، هر برندی سعی می‌کند تأثیر بیشتری روی مخاطبان و مشتری‌های هدف خود بگذارد. صدای برند بخش قدرتمندی از هر برند است که متمایز کننده و منحصربه‌فرد بوده که قابلیت تأثیرگذاری زیادی روی افراد را دارد. این صدا بایستی به‌درستی و در راستای برند تعریف شود. صدا برند صدا […]


در رقابتی که میان برندها وجود دارد، هر برندی سعی می‌کند تأثیر بیشتری روی مخاطبان و مشتری‌های هدف خود بگذارد. صدای برند بخش قدرتمندی از هر برند است که متمایز کننده و منحصربه‌فرد بوده که قابلیت تأثیرگذاری زیادی روی افراد را دارد. این صدا بایستی به‌درستی و در راستای برند تعریف شود.

صدا برند

صدا برند نشات گرفته از شخصیت هر برندی است. این صدا، برندها را به جهانیان می‌شناساند. اما صدا برند باید در تمام ارتباطات حفظ شود و تغییر نکند. صدای هر برندی می‌بایستی در رسانه‌های اجتماعی، وب‌سایت، پست‌های بلاگ، ایمیل‌ها و… یکسان باشد. به عنوان مثال شرکتی که تولیدکننده لباس‌های معمولی و خانگی دارد مسلماً نسبت به تولیدکننده خودروهای لوکس لحنی عامیانه‌تر و متفاوت‌تر دارد.

اهمیت صدا برند در چیست؟

هر شرکتی که قصد برند شدن را داشته باشد و بخواهد به حیات خود در بازار ادامه دهد باید حس مشخصی به مشتریان خود بدهد. مشتری‌ها و مخاطبان باید برند را دوست خود بدانند، آن را بشناسند و به آن وفادار باشند. یک دوست هیچ‌گاه شخصیت خود را تغییر نمی‌دهد و واکنش‌های غیرمنتظره ندارد. پس پیام‌های برند باید ثابت و تکرار‌پذیر باشد. ثابت و تکرار‌پذیر بودن وظیفه صدای برند است.

به‌طورکلی در دنیای دیجیتالی امروز که با سرعتی باورنکردنی در حال رشد و پیشرفت است، لوگوها، هویت بصری و محصولات می‌توانند هر برندی را برای مدت‌زمان به نسبت طولانی و متمایزکننده است و این صدا برند است که در این دنیا منعکس‌شده و توجه مخاطبان هدف را جلب می‌کند.

تفاوت میان صدا برند و تن برند

افراد زیادی هستند که صدا برند و لحن برند را مشابه یکدیگر در نظر می‌گیرند و تفاوتی میان آن‌ها قائل نیستند. این دو مفهوم به یکدیگر شبیه هستند اما یکی نیستند! صدای برند نشات گرفته از شخصیت برند بوده و در همه‌جا ثابت و غیرقابل تغییر است. اما لحن برند پاسخ احساسی به صدای هر برندی بوده و نشان می‌دهد برند احساس مخاطب را درک کرده است.

چند مثال از صدا برند

۱-  برند Dove

برند زیبایی و مراقبت از خود Dove بیشتر به دلیل صدای برند نشاط‌آور و قدرتمند خود که مشتریان را تشویق می‌کند تا زیبایی درونی خود را در آغوش بگیرند، شناخته شده است. صدای برند شرکت Dove برای ایجاد آگاهی از مثبت بودن بدن، توانمندسازی زنان و عشق به خود به وجود آمده است. با ایجاد چنین پیام قدرتمندی در ارتباط Dove با مشتریان، این برند قادر به تبلیغ محصولات خود و تقویت ارزش‌های خود است.

۲- پلتفرم Mailchimp

پلتفرمMailchimp ، یک پلتفرم محبوب برای بازاریابی ایمیلی، صدای برندی دارد که سرگرم کننده و غیررسمی است. این پلتفرم ارتباط منحصربه‌فردی با مشتریان خود برقرار می‌کند و طنز بی‌نظیر و پیام‌های واقعی را برای ارتباط مورد استفاده قرار می‌دهد. با این حال، Mailchimp همچنین تأکید می‌کند که شوخی‌ها در پیام‌رسانی و ارتباطات باید به‌جای اجبار اتفاق بیفتند.

۳- برند Nike

نایک، برند کالاهای ورزشی، شاید بیشتر به خاطر شعار مؤثرش «فقط انجامش بده» شناخته شده است. صدای برند با اعتمادبه‌نفس و قاطعیت همراه است. ارتباطات و پیام‌رسانی نایک ساده، مؤثر و دقیق است. نایک به‌جای مبهم کردن موضوع با توصیف‌های لفظی، از پیام‌رسانی کارآمد و صدای برند خود استفاده می‌کند تا مخاطبان را تشویق کند که به دنبال اهداف خود بروند و هرگز تسلیم نشوند.

۴- برند Starbucks

غول قهوه استارباکس از لحنی کاربردی و درعین‌حال گویا در صدای برند خود استفاده می‌کند که به ساده‌تر کردن پیام‌هایشان کمک می‌کند و درعین‌حال داستان خود را با قهوه بیان می‌کند و به مشتریان کمک می‌کند تا از چیزهایی که قرار است لذت ببرند، آماده شوند.

۵- برند Harley-Davidson

جالب است بدانید که صدا برند Harley-Davidson حالت تهاجمی دارد. این برند از صدای برند تا حدودی تهاجمی و مطمئن برای تأکید بر قدرت محصول استفاده می‌کند و مخاطبان را به چالش می‌کشد تا برای خرید آن جسور باشند. اگرچه برای هر برندی نیست، اما برای مخاطبان هارلی دیویدسون این صدا، صدای مناسبی است.

۶- برند Coca-Cola

کوکاکولا رهبر اصلی در صنعت نوشیدنی است و بیش از یک قرن است که صدای برنداش را حفظ کرده است و نمونه‌ای از  صدای برند عالی از ثبات در طول زمان است. کوکاکولا صدای برندی دارد که بر مثبت بودن و دوستی تمرکز دارد. بازاریابی و پیام‌رسانی آن‌ها مملو از نمونه‌هایی از زندگی شادی است که با نوشیدنی کوکاکولا بهتر شده است، که در طول زمان به ایجاد ارتباط قوی بین محصول و اوقات خوش کمک کرده است.

۷- برند Skittles

برند Skittles یکی از بهترین نمونه‌های صدای برند است که طنز و بی‌احترامی را به سطح دیگری می‌برد. Skittles شرکت آب‌نبات فوق‌العاده اصیلی است و اغلب از رسانه‌های اجتماعی برای ارسال نظرسنجی‌های خنده‌دار، درخواست‌های شیطانی در پشت‌صحنه و نمونه‌های دیگر از محتوای تازه و هیجان‌انگیز که عناصر سرگرم‌کننده محصول را به نمایش می‌گذارد، استفاده می‌کند. Skittles اغلب مستقیماً در مورد رقیب اصلی خود، M&Ms پست می‌گذارد و راه‌هایی برای سرگرم‌کننده کردن رقابت پیدا می‌کند.

در پایان

درهرصورت صدای برند لازمه هر برندی است. این صدا منعکس‌کننده شخصیت برند شماست و مخاطبان با این صدا پیام‌های هر برندی را دریافت می‌کنند. در یک جمله صدای برند شخصیتی است که برند شما در تمام ارتباطاتش از خود نشان می دهد.

2 پاسخ به “صدا برند چیست؟”

  1. Good site you have here.. It챠s hard to find excellent writing like yours nowadays. I seriously appreciate individuals like you! Take care!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *