دلایلی مهمی که باید برند داشته باشید! – ساختن برند

۰۱ اسفند ۱۴۰۰

زمان تقریبی مطالعه


اگرچه پدیده برند فرآیندی است که از سال‌ها پیش نیز وجود داشته است اما امروزه دو کلمه برند و برندینگ بر سر زبان‌ها افتاده است و کسب و کارها توجه ویژه‌ای به آن دارند. اما شاید این سؤال برای شما هم پیش‌ آمده باشد که چرا برند تا این اندازه مورد توجه قرار گرفته است؟ […]


اگرچه پدیده برند فرآیندی است که از سال‌ها پیش نیز وجود داشته است اما امروزه دو کلمه برند و برندینگ بر سر زبان‌ها افتاده است و کسب و کارها توجه ویژه‌ای به آن دارند. اما شاید این سؤال برای شما هم پیش‌ آمده باشد که چرا برند تا این اندازه مورد توجه قرار گرفته است؟ برند چه ارزشی برای شرکت می‌تواند داشته باشد؟ نقش برند در بازار چیست؟ برای ساختن برند موفق چه گام‌هایی لازم است؟ و…

چرا برند و ساختن برند اهمیت دارد؟

  • در بازار به‌شدت رقابتی امروز در همه کسب و کارها باید استراتژی‌های مشخصی برای بقا داشت. برند یکی از تأثیرگذارترین آن‌هاست. برند دارایی ناملموس هر شرکتی به‌حساب می‌آید. که هر چه ارزش آن بیشتر باشد به‌مراتب بیشتر در ذهن مشتری‌ها باقی خواهد ماند.
  • هر تجارتی در سایه برند موفق، قادر به دریافت منافع مالی بیشتری است. زیرا مشتری‌های بیشتری از محصولات و کالاهای آن خریداری می‌کنند. برخلاف گذشته، بیشتر کسب و کارها به اهمیت برند آگاه شده‌اند و سعی در برندسازی خود دارند.
  • یک برند موفق مسلماً نیاز به مارکتینگ را کاهش می‌دهد و در نتیجه می‌تواند در زمانی‌که برای جذب مشتری‌ها صرف می‌شود صرفه‌جویی کرد. زیرا شناخت قبلی از برند توسط مخاطبان این اطمینان را به آن‌ها می‌دهد که خرید موفقی را در پیش خواهند داشت.
  • برند یک محصول فیزیکی نیست بلکه ویژگی منحصربه‌فرد هر شرکتی است. قدرت برند تأثیر مثبت روی نگرش مصرف‌کننده‌ها دارد. داشتن دیدی مثبت به هویت شرکت، منجر به رشد و گسترش هر چه بیشتر کسب و کار می‌شود.
  • برند یعنی تمایز، یعنی متفاوت بودن! برند به مخاطبان این امکان را می‌دهد که در میان صدها محصول مشابه دیگر، محصول برند را به‌راحتی تشخیص دهند. این فرایند می‌تواند به محصولات جدید نیز تعمیم داده شود.
  • برندهای قوی وفاداری مشتری‌های را به دنبال دارند که نتیجه آن در طولانی‌مدت کسب درآمدهای بالاتر است. به‌هرحال ایجاد رابطه احساسی بین برند و مصرف‌کننده می‌تواند این وفاداری را به وجود آورد.
  • برندهای قوی قابلیت افزایش ارزش بازار را دارند و می‌توانند کالای خود را با قیمتی بیش از دیگران به فروش رسانند بدون آنکه مشتری‌ها اعتراضی داشته باشند.
  • برندهای قوی قابلیت جذب سرمایه‌گذاران بزرگ را دارند. زیرا هزینه‌های مورد نیاز شرکت برای سرمایه‌گذاران از کمترین ریسک برخوردار است. برندهای قدرتمند سرمایه‌ی گران بهایی از مشتریان وفادار را دارد که القاکننده اعتماد و اطمینان در ذهن سرمایه‌گذاران است.
  • نیروهای کار حرفه‌ای و متخصص معمولاً در برندهای قوی هستند. این واقعیت که همه ما آرزو کارکردن با یک برند قوی را داریم انکارناپذیر است. پس یک برند موفق می‌تواند نیروهای با استعداد را جذب و به کارگیرد. مسلماً این نیروها شرکت را به سمت هر چه بهتر شدن پیش می‌برند.

ساختن برند موفق

ساخت برند نیاز به فعالیت زیادی ندارد فقط کافی است یک نام برای کسب و کار انتخاب و یک لوگو طراحی شود! اما برای ساختن برند موفق باید چندین مرحله را پشت سر بگذارید!

گام اول: انتخاب نام و لوگو

اگر به دنیای برندها نگاهی بیندازید متوجه خواهید شد که بیشتر برندهای معتبر و معروف نامه‌ ساده‌ای دارند. نامی که در عین سادگی، زیبا و به‌یادماندنی بوده و البته بامعنا باشد و طراحی لوگویی خلاقانه بر اساس آن. لوگو نیز مانند نام باید دو عنصر زیبایی و ساده بودن را به‌صورت هم‌زمان داشته باشد. یک مثال خوب در این زمینه نام و لوگو شرکت اپل است.

گام دوم: کیفیت محصول

هیچ دلیلی برای کیفیت نامطلوب مورد قبول نیست و به‌شدت در ذهن مشتری ماندگار است. محصول یا خدمات خود را تا زمانی که از کیفیت آن اطمینان حاصل نکرده‌اید به بازار عرضه نکنید زیرا نه لوگو، نه نام ساده و شیک، نه قیمت پایین و… هیچ‌کدام نمی‌توانند توجیه‌کننده کیفیت محصول باشند.

گام سوم: تبلیغات فیزیکی و بصری

هر برندی چه قوی و چه در حال رشد نیاز به تبلیغات دارد. معروف‌ترین برندها نیز همواره در حال تبلیغ در مکان‌ها و فضاهای مختلف هستند. تبلیغات نباید متوقف شود و یک برند همیشه باید حضور خود را در بازار اعلام کند تا به دست فراموشی سپرده نشود. در هر صورت باید هزینه‌ای هر چه قدر هم زیاد برای تبلیغات در نظر گرفته شود. تبلیغات شکل‌های مختلفی دارد مانند تبلیغ در رسانه‌های اجتماعی، پخش تراکت، تبلیغ روی بنرهای سطح شهر و…

گام چهارم: اقدام به طراحی وب‌سایت

گام چهارم برای ساختن برند موفق طراحی وب‌سایت است. دنیای وب دنیای گسترده‌ای است که نباید آن را فراموش کرد. کاربران زیادی در این فضا فعالیت دارند که می‌توانند شما و محصول شما را پیدا کنند. راه‌اندازی و طراحی وب می‌تواند کوچک و در حد چند صفحه باشد و در کنار کسب و کار رشد پیدا کند.

گام پنجم: فعالیت در شبکه‌های اجتماعی

با معرفی شبکه‌های اجتماعی و ورود این شبکه‌های به زندگی مردم، بسیاری از افراد نیاز خود را در آن‌ها جستجو می‌کنند. نکته مهم در این ارتباط هزینه پایین حضور در این فضا است. حتی پیش از وب‌سایت نیز می‌توانید وارد این شبکه‌ها شده و در آن‌ها فعالیت داشته باشید.

گام ششم: داشتن شعار

قدم نهایی و تاثیرگذار برای ساختن برند، داشتن شعار است. برند برای به‌یادماندنی‌تر شدن، نیاز به شعار دارد. شعار باید کوتاه بوده و بازتابی از هدف شما باشد. ساخت شعارهای دور از واقعیت چندان جالب نیست! یکی از شعارهای موفق شعار نایک است یعنی فقط انجامش بده!

در پایان

برند جزء جدایی ناپذیر کسب و کار برای موفق شدن است. روند توسعه هیچ تجارتی بدون داشتن برند امکان‌پذیر نیست و اگر هم باشد به‌کندی و با سرعتی اندک اجرایی می‌شود. پس به برند خود بیش‌ازپیش توجه داشته باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *