روش‌های دیجیتال مارکتینگ

۰۶ اسفند ۱۴۰۰

زمان تقریبی مطالعه


شناخت روش‌های دیجیتال مارکتینگ منجر به موفقیت هر چه بیشتر کسب و کارهای اینترنتی می‌شود و در فروش و برند شدن در فضای دیجیتالی از اهمیت بسزایی برخوردار است. گاهی لازم است از چند روش به‌صورت هم‌زمان بهره برد و گاهی هم باید فقط بروی یک روش تمرکز کرد تا به هدف نهایی رسید. به‌هرحال […]


شناخت روش‌های دیجیتال مارکتینگ منجر به موفقیت هر چه بیشتر کسب و کارهای اینترنتی می‌شود و در فروش و برند شدن در فضای دیجیتالی از اهمیت بسزایی برخوردار است. گاهی لازم است از چند روش به‌صورت هم‌زمان بهره برد و گاهی هم باید فقط بروی یک روش تمرکز کرد تا به هدف نهایی رسید. به‌هرحال آگاهی داشتن از روش‌های مختلف، افراد را برای به‌کارگیری صحیح از آن‌ها هدایت می‌کند. در ادامه مهم‌ترین و تأثیرگذارترین روش‌ها ارزیابی می‌گردد.

مارکتینگ موتورهای جستجو

مارکتینگ موتورهای جستجو، یکی از روش‌های دیجیتال مارکتینگ است که برای افزایش دیده شدن وب‌سایت در صفحات نتیجه‌های موتورهای جستجو به کار برده می‌شود. با توجه به افزایش روز افزون افراد برای خریدهای آنلاین محصولات، این روش به یکی از مؤثرترین راه‌ها برای بالا بردن سطح فروش تبدیل شده است. موتورهای جستجو، تنها راه جستجو در وب‌سایت‌ها برای کاربرانی است که نیاز به خرید محصول یا خدمات دارند. با توجه به آنکه افراد بر اساس احساس نیازی که دارند وارد وب‌سایت‌ها می‌شوند، احتمال خرید بیشتر است. در این نوع مارکتینگ اطلاعات محصولات و خدمات در زمان دقیق و درستی به مشتری می‌رسد برخلاف دیگر تبلیغات دیجیتالی که ممکن است افراد را کلافه و خسته کند! نتایج با مارکتینگ موتورهای جستجو، آنی است و بنابراین سریع‌ترین راه برای افزایش ترافیک وب‌سایت و در نتیجه فروش است.

در این نوع مارکتینگ می‌بایستی فضایی برای تبلیغات خریداری شود تا در صفحات موتور جستجو کاربران، به نمایش در بیاید. در حقیقت موتور جستجو هزینه‌ی مشخصی را دریافت می‌کند تا تبلیغات در برخی صفحات به افراد نشان داده شود. یکی از مواردی که افراد می‌توانند از آن برای مارکتینگ موتورهای جستجو بهره گیرند، تبلیغات و پرداخت هزینه به ازای هر کلیک است.

دیجیتال مارکتینگ شبکه‌ها و رسانه‌های اجتماعی

شبکه‌ها و رسانه‌های اجتماعی کانال ارتباطی مقرون‌به‌صرفه‌ای برای تبلیغ برندها به مخاطبان هدف است. در شبکه‌های اجتماعی این امکان وجود دارد که هر فردی در هر جایی نسبت به شرکت و محصولات آن نظر یا ایده بدهد یا از آن انتقاد کرده و ایرادات را بیان کند. تعامل سریع و راحت با کاربران در این روش از مزیت‌های بزرگ آن است که مشتریان بالقوه را می‌تواند به بالفعل تبدیل کند. توجه به این نکته قابل اهمیت است که هر مشتری خود، به‌طور غیررسمی بخشی از مارکتینگ است زیرا افراد دیگر با خواندن نظرات تصمیم به خرید یا عدم خرید می‌گیرند. رسانه‌های اجتماعی زیادی وجود دارد که مارکتینگ در هر کدام از آن‌ها می‌تواند تأثیر چشم‌گیری روی تعداد مشتری‌ها و فروش داشته باشد.

دیجیتال مارکتینگ برای هر کسب و کاری مناسب است اما برای مارکتینگ های B2C اثربخش‌تر است. فعالان در شرکت‌ها با این استراتژی بیشترین سود را برده و موفقیتی بیش از دیگران کسب می‌کنند. در این روش، افراد با توجه به دریافت تعداد لایک ها و به اشتراک گذاشتن‌های می‌توانند اماری از عملکرد خود و میزان رضایتمندی مشتری کسب کنند.

محتوا مارکتینگ

از دیگر ‌روش‌های دیجیتال مارکتینگ، محتوا مارکتینگ است که می‌تواند نقش مهمی در تصمیم‌گیری افراد در خرید داشته باشد. زمانی که فرد برای خرید وارد فروشگاه می‌شود مسلماً فروشنده‌ها به استقبال مشتری آمده و محصولات را معرفی می‌کنند. در دنیای مجازی فروشنده‌ای وجود ندارد تا تک‌تک محصولات را توضیح دهد آنجاست که وظیفه محتوا مارکتینگ مشخص می‌شود. محتوا باید به‌گونه‌ای نوشته شود که محصول یا خدمات را به شیوه‌ای مؤثر و جذاب و با تمام نکات مرتبط با آن توضیح بدهد. در حقیقت محتوا مارکتینگ پل ارتباطی مستقیم شرکت با خریداران است. پس هر چه محتوای نوشته شده جذابیت بیشتری داشته باشد، افراد بیشتری جلب شده و احتمال فروش بالا می‌رود. برای نوشتن چنین محتوایی باید خواسته‌ها و نیازهای افراد به‌طور دقیق و کامل شناخته شده باشد.

( اگر علاقه مند به داشتن اطلاعاتی درباره محتوا و SEO دارید پیشنهاد می‌کنیم مقاله اطلاعاتی از محتوا مارکتینگ و سئو که نمی‌دانستید! را بخوانید).

ایمیل مارکتینگ

شکل دیگری از دیجیتال مارکتینگ ایمیل مارکتینگ است و در آن از ایمیل برای ارسال پیام مطالبی برای مشتریان استفاده می‌شود. ایمیل مارکتینگ یکی دیگر از روش‌هایی با بازده بالا و هزینه اندک است. در این روش باید ایمیلی ساده برای معرفی برند ارسال شود. تعداد دفعات این تبلیغ‌ها نباید زیاد باشد زیرا ممکن است از طرف افراد بلوکه گردند و شرکت فرصت‌های خود را برای معرفی از دست دهد. به‌هرحال در مارکتینگ باید بروی روابط بلندمدت سرمایه‌گذاری شود. ایمیل مارکتینگ نیز از این قاعده مستثنا نیست. در ایمیل مارکتینگ باید ارتباط با مشتری پس از فروش نیز حفظ شود. می‌توان از طریق معرفی محصول‌های جدید یا فروش‌های ویژه این ارتباط را ادامه داد.

موبایل مارکتینگ

امروزه همه افراد از موبایل برای انجام کارهای زیادی استفاده می‌کنند و موبایل از حالت لوکس خارج و تبدیل به‌وسیله ای کاربردی شده است. فراگیری این سیستم در جوامع به‌اندازه‌ای زیاد است که نبود آن خلأ بزرگی در زندگی ایجاد می‌کند. به همین دلیل موبایل مارکتینگ متولد شد و توجه به آن روزبه‌روز افزایش یافت. استفاده از این روش فرصتی بسیار عالی برای کسب و کارها فراهم می‌آورد تا خود را به افراد بیشتری معرفی نمایند و مشتری‌های دائمی برای خود فراهم آورند. دسترسی کاربران به موبایل به‌سادگی و در هر جایی فراهم است پس سرمایه‌گذاری روی موبایل مارکتینگ سرمایه‌گذاری سودمندی است.

در پایان

همواره یکی از معضلات کسب و کارها یافتن مشتری‌های هدف و مارکتینگ مؤثر است. استفاده از روش‌های دیجیتال مارکتینگ مختلف در دنیای دیجیتال به افراد کمک می‌کند تا مسیر پیشرفت و موفقیت در کسب و کار را به‌سرعت بیشتری بپیمایند. سادگی برقراری ارتباط و تعامل با مشتری مهم‌ترین ویژگی فضای دیجیتالی است. پس از آن در جهت کسب و کار خود بهره‌مند شوید و از راه‌های مختلف آن را مورد آزمون قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *