ثبت برند

ثبت برند چیست؟

هر شرکتی برای تأییدی بر متمایز شدن‌اش از دیگران علاوه بر ثبت شرکت نیاز به ثبت کردن برند نیز دارد. گام نخست و مهم در هر تجارتی جلب اعتماد افراد است و برند‌سازی منجر به‌ سرعت بخشیدن به این مسیر می‌گردد. از نگرش مصرف‌کننده، خرید از برند یعنی کیفیت بالا، ریسک‌پذیری کم و نمادی از ارائه شخصیت!  

هر شرکتی برای تأییدی بر متمایز شدن اش از دیگران علاوه بر ثبت شرکت نیاز به ثبت برند نیز دارد.

چرا باید برند خود را ثبت کنیم؟

شاید این سؤال برای شما هم پیش آمده باشد که چرا باید برند خود را ثبت کنید و چه اهمیتی دارد؟ برند مانند روح یک تجارت است که به‌وسیله‌ی نام و نشان‌های تجاری و هر خصوصیت دیگر در محصول و خدمات آن شرکت دمیده می‌شود. وظیفه‌ی برند متمایز شدن از رقیبان در بازار است. برند حرف زیادی برای گفتن دارد. در واقع برند شامل همه احساسات، مفاهیم و ویژگی‌هایی است که به یک نام گره خورده است.

اهمیت ثبت کردن برند

ماندگاری برند در ذهن مشتری اصلی‌ترین هدف ایجاد هر برند بوده و معیاری برای شناخته شدن در بازارهای ملی و جهانی است. برند ضمانت‌نامه‌ای برای کیفیت محصول شما از نظر مشتری است. برند ثبت شده یعنی ثبت هویت. ثبت نشدن هویت مساوی با از بین رفتن آن و بیهوده بودن همه تلاش‌ها برای ساخت برند است. پس محصول یا خدمات شما بدون یک برند ثبت نشده همیشه در معرض خطر بوده و امکان کپی‌برداری از آن وجود دارد. مطمئن باشید که کپی‌های بی‌کیفیت، بازار فروش شما را نیز زیر سؤال خواهند برد و اعتبار شما کاهش می‌یابد. با ثبت کردن برند به‌صورت کاملاً قانونی از محصول و خدماتتان دفاع کنید و از هرگونه کپی‌برداری جلوگیری نمایید. علاوه بر ارزش معنوی، ارزش مالی نیز برای شما به دنبال خواهد داشت. زیرا امکان استفاده از وام یا تسهیلات دیگر برای توسعه‌ی کسب‌وکارهایی که برند خود را ثبت کردند، امکان‌پذیر است.

برند ضمانت‌نامه‌ای برای کیفیت محصول شما از نظر مشتری ست. ثبت برند یعنی ثبت هویت.

ثبت برند و کسب و کار

اگر به آینده کسب‌وکار خود اهمیت می‌دهید ثبت برند را در اولویت کارهای خود قرار دهید. زیرا با این کار محصولات و خدمات شما معتبر شده و اعتماد مشتری جلب می‌شود. داشتن تعلق‌خاطر به یک برند هیچ‌گاه اتفاقی نیست و ارزش و اعتبار علامت تجاری رابطه‌ی مستقیم با فروش محصول دارد.

 

تفاوت ثبت شرکت و ثبت برند

شاید این سوال در ذهن شما هم باشد که آیا ثبت برند با ثبت شرکت تفاوتی دارد؟ پاسخ این سوال مثبت است و باید گفت شرکت در اداره ثبت شرکت ها و برند، علائم تجاری، طرح صنعتی و اختراعات در اداره مالکیت صنعتی صورت می گیرد. ثبت شرکت و ثبت برند از جنبه‌های مختلفی با یکدیگر فرق دارند مانند فرآيند و مراحل مربوطه، علت ثبت و مزایای هرکدام مورد توجه قرار می‌گیرد.