جنجال اپل در دنیای تبلیغات!

۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

زمان تقریبی مطالعه


اپل برند محبوب و خلاق دنیای تکنولوژی و دیجیتال این روز‌ها با تبلیغ محصول جدید خود جنجال تازه‌ای در دنیا به پا کرد که با واکنش بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی مانند ایکس، فیسبوک و اینستاگرام مواجه شد. اپل در تبلیغ آیپد پرو (Ipad pro2024) پرس آهنین و بزرگی را به روی رنگ‌ها، ساز‌های موسیقی، […]


اپل برند محبوب و خلاق دنیای تکنولوژی و دیجیتال این روز‌ها با تبلیغ محصول جدید خود جنجال تازه‌ای در دنیا به پا کرد که با واکنش بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی مانند ایکس، فیسبوک و اینستاگرام مواجه شد.

اپل در تبلیغ آیپد پرو (Ipad pro2024) پرس آهنین و بزرگی را به روی رنگ‌ها، ساز‌های موسیقی، نُت‌های پیانو، کتاب و اشیاء هنری می‌گذارد و همه‌آن‌هارا در زیر فشار نابود می‌کند تا آیپد جدید خود را متولد کند.

تیم‌کوک، مدیر عامل اپل این ویدیو را با عنوان«فقط تمام‌چیز‌هایی را تصور کنید که با آن خلق می‌کنید.» در صفحه ایکس خود منتشر کرد.  تیم تبلیغات اپل قصدداشتند که کارآمدی محصول جدید را به دنیا نشان دهند و این پیام را به گوش دنیا برسانند که «شما با داشتن آیپد پرو همه‌ی ابزار لازم را برای خلق کردند دارید وبه راحتی می‌توانید همراه خود داشته باشید.»

برند اپل با توجه به شخصیت برند خود که خلاق است همیشه در تلاش بوده در کنار خلاقیت و نوآوری در تولید محصولات خود زندگی راحت را برای مشتریان خود رقم بزند. اما گویا این‌بار نتوانسته منظور خود را به خوبی به تصویر بکشد و با خیل عظیمی از نظرات منفی و رو به رو شده است. بسیاری تبلیغ اپل را تصویری از عصر تاریک هنر و خلاقیت خطاب کردند که در آن زندگی با دستگاهی بی‌روح و خشن و غیرقابل تحمل رو به رو شده است. اپل که مدت زمان یادی با نام خلاقیت همراه می‌شد حالا بعد از چندین سال با این تبلیغ «مخرب» نامیده شده و بخش اعظمی از خلاقیت و جذابیت خود را زیر علامت سوال بزرگی برده است. بسیاری از مردم ویدیواپل را نماد نابودی و شکستن خلاقیت انسانی وهنر دانسته و دلیل آن را کسب توجه سازندگان حرفه‌ای می‌دانند!

حجم انتقادات به تبلیغ آیپد پرو اپل به قدری زیاد بود که در نهایت اپل مجبور به عذرخواهی شد. تور میهرن، معاون بخش بازاریابی اپل در بیانیه‌ای اعلام کرد«خلاقیت بخش اصلی دی‌ان‌ای ما در اپل است و برای ما بسیار اهمیت دارد که محصولاتی را طراحی کنیم که افراد خلاق سراسر جهان را توانمند می‌سازد. هدف همیشگی ما این است که با روش‌های بی‌شماری از کاربران تجلیل کنیم و ایده‌های خود را از طریق آی‌پد زنده کنیم. ما با این ویدیو در هدف خود موفق نبوده‌ایم و از این بابت متأسفیم»

تبلیغ اپل به قدری جنجال برانگیز بود که چهره‌های مشهوری در این اعتراض مانند «هیوگرانت» هنرپیشه بریتانیایی اشاره کرد. به گفته‌ی او تبلیغ اپل «تخریب کننده هنر و تجربیات انسانی‌است».

از دیگر چهره‌های مشهور که در مقابل تبلیغ اپل واکنش نشان داد «پاول گراهام» سرمایه‌گذار و هم‌بنیان‌گذار Y Combinatorبود. او خطاب به «تیم کوک»، مدیرعامل غول فناوری گفته بود: «استیو هرگز چنین تبلیغی را نمایش نمی‌داد. تماشا آن برای او بسیار آزاردهنده خواهد بود»

به اعتقاد بسیاری از افراد متخصص حوزه برندسازی، دیجیتال مارکتینگ و تبلیغات، تبلیغ جدید آیپد پرو۱۳ درحال به تصویر کشیدن این است که چگونه ظهور فناوری و نفوذ روز به روز آن می تواند به پیشینه‌ی هنر و خلاقیت ضربه بزند. از سوی دیگر بسیاری از منتقدان و صاحبین مقام در حوزه‌ی تبلیغات نظری برعکس داشته و معتقد هستند که این تبلیغ نشان می‌دهد چگونه می‌توان با یک تلفن همراه و صفحه ای نه چندان بزرگ پا در دنیای خلاقیت و هنر گذاشت و سخت‌ترین و زمان‌بر ترین کارهارا به کارهایی ساده با صرفه‌جویی در وقت نشان داد.

جنجال های هول محور این تبلیغ به حدی بود که در آخر اپل مجبور به عذرخواهی در ویدیویی شد و آن را نشر داد. این محصول پرچم دار برند اپل است و تبلیغ اشباه یا به زبان دیگر تبلیغی که پهلو بوده سبب شد که بر روی برند اپل و فروش این محصول تأثیر بسزایی بذارد تا جایی که این تبلیغ یک آبروریزی خطاب شد و در نهایت مجبور به عذرخواهی شد و در نهایت اپل این تبلیغ را از تمام پلتفرم های خود پاک کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *