تبلیغات مقایسه‌ای چیست؟

۲۷ بهمن ۱۴۰۰

زمان تقریبی مطالعه


تبلیغات مقایسه‌ای چیست؟ تبلیغات مقایسه‌ای فرآیندی برای ایجاد پیام به‌منظور افزایش آگاهی از برند است. این پیام‌ها هدف‌های مختلفی مانند جذب مشتری بالقوه، ترویج فروش، معرفی محصول‌های جدید به بازار و… را دارد. بیشتر تبلیغات حول یک کسب و کار متمرکز می‌شوند. یک نوع منحصر به فرد از تبلیغات، تبلیغات مقایسه‌ای هستند که بر دو […]


تبلیغات مقایسه‌ای چیست؟ تبلیغات مقایسه‌ای فرآیندی برای ایجاد پیام به‌منظور افزایش آگاهی از برند است. این پیام‌ها هدف‌های مختلفی مانند جذب مشتری بالقوه، ترویج فروش، معرفی محصول‌های جدید به بازار و… را دارد. بیشتر تبلیغات حول یک کسب و کار متمرکز می‌شوند. یک نوع منحصر به فرد از تبلیغات، تبلیغات مقایسه‌ای هستند که بر دو تجارت متمرکز شده اند. در ادامه بیشتر با آن آشنا می‌شوید!  

تبلیغات مقایسه‌ای

تبلیغات مقایسه‌ای روشی شامل ارائه یک محصول یا خدمات برتر از یک برند در مقایسه با همان محصول یا خدمات از برند رقیب است. در این تبلیغات نام رقیب به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم بیان می‌شود اما روش مستقیم اندکی خطرناک است و باید با احتیاط انجام گیرد. در تبلیغات مقایسه‌ای این امکان برای مشتری‌ها فراهم می‌گردد که مقایسه مستقیم میان دو شرکت داشته باشند زیرا محصولات را مشاهده کرده و به‌طور هم‌زمان ارزیابی می‌کنند و نیازی به جستجوی اطلاعات در منابع مختلف ندارند.

در نوع مقایسه‌ای به‌هرحال لحن تبلیغ به نفع شرکتی است که تبلیغات را انجام می‌دهد و کسب و کارها باید توجه داشته باشند که مجاز به ادعای نادرست در مورد رقبای خود نیستند و باید اطلاعات واقعی به مصرف‌کننده‌ها بدهند. درهرحال الگوی خاصی برای چنین تبلیغاتی وجود ندارد. این تبلیغات می‌توانند به‌صورت چاپی یا دیجیتال باشند یا حتی به شکل فیلم و تصاویر ارائه شوند. بسیاری از کسب و کارها از ترافیک لایک ها، دنبال کننده‌ها و به اشتراک گذاشتن‌ها بهره می‌برند.

مثال‌هایی از تبلیغات مقایسه‌ای

در این بخش مثال‌هایی عینی از تبلیغات مقایسه‌ای آورده شده است تا درک بهتری از آن ایجاد شود.

Popeyes

Popeyes غذای فوری زنجیره‌ای در آمریکا است که ارائه‌دهنده مرغ سرخ شده است. رقیب مستقیم این مجموعه غذایی شرکت Chick-fil-A است که در روزهای یکشنبه تعطیل است. Popeyes با استفاده از این موضوع تبلیغی مقایسه‌ای ایجاد کرد که در آن تأکید می‌شد که یکشنبه‌ها رستوران باز است و آماده ارائه خدمات به مشتری‌هاست! این شرکت با استفاده از این استراتژی توانست مخاطبان زیادی را جذب کند.

Sprint

Verizon‌ عرضه‌کننده تلفن همراه بوده و به مدت ۹ سال از بازیگری خاص برای تبلیغات خود استفاده می‌کرد که چهره تبلیغاتی این برند شده بود. در سال ۲۰۱۶، Sprint رقیب سرسخت Verizon‌، توانست از این بازیگر برای تبلیغات خود بهره گرفته و برای تبلیغ مقایسه‌ای از او استفاده نماید. محتوای تبلیغ بیان کننده ی این موضوع بود که: اگر یک بازیگر قدیمی و وفادار به Verizon‌ می‌تواند از Sprint‌ استفاده کند، شما هم می‌توانید!!! Sprint ‌ پوشش خدماتی‌ بیشتری نسبت به Verizon‌داشت و توانست از این برتری در تبلیغات مقایسه‌ای خود استفاده کند

Cocoon by Sealy

Casper برند تشک معروفی است که توانسته است تبلیغات و شناخت فراوانی را برای محصولات خود به دست آورد. Cocoon by Sealy رقیب مستقیم Casper بوده و از تبلیغات مقایسه‌ای برای هدف قرار دادن مخاطبان Casper‌ استفاده کرد. به‌هرحالCocoon  تشک‌هایی ارائه می‌دهد که ارزشمند هستند زیرا برای خوابی آرام طراحی شده و بسیار مقرون‌به‌صرفه اند.

قوانین تبلیغات مقایسه‌ای

تبلیغات مقایسه‌ای به دلیل نوع تبلیغات در هر کشوری قوانین مخصوص به خود را دارد مانند:

ایالات‌متحده آمریکا

کمیسیون تجارت فدرال ایالات‌متحده (FTC) از مصرف‌کننده‌ها در برابر فریب، کلاه‌برداری و دست‌کاری مشاغل حمایت می‌کند. هم‌چنین از شرکت‌ها در برابر اقدامات و فعالیت‌های ناعادلانه رقبا محافظت می‌نماید. این کمیسیون در ارتباط با تبلیغات مقایسه‌ای این‌گونه تصویب کرده است که:‌ تبلیغات مقایسه‌ای زمانی که حقیقی باشند می‌توانند تبدیل به منبع اطلاعاتی مهمی برای مصرف‌کنندگان گردند و به آن‌ها برای تصمیم‌گیری منطقی در خرید کمک می‌کند. تبلیغات مقایسه‌ای منجر به بهبود محصول‌ها و حتی کاهش قیمت در بازار می‌شود. به‌طور خلاصه FTC‌ از تبلیغات مقایسه‌ای پشتیبانی می‌کند زیرا باعث به منفعت رساندن به مصرف‌کننده می‌شود. اما اگر در تبلیغات، رقبا مورد تحقیر و تمسخر واقع شوند FTC‌ وارد عمل شده و با شرکت متخلف برخورد خواهد کرد.

استرالیا

در استرالیا کمیسیون رقابت و مصرف‌کننده معتقد است که کسب و کارها می‌توانند از تبلیغات مقایسه‌ای برای ترویج مستقیم و نشان دادن برتری محصول خود نسبت به دیگر محصولات استفاده کنند. در این کشور نیز مانند ایالات‌متحده امریکا، کسب و کارها باید از بهترین روش‌های تبلیغات عمومی پیروی کرده تا فریبنده و یا گمراه‌کننده نباشند و مصرف‌کنندگان نیز ترغیب شوند تا از آن‌ها خرید نمایند.

هنگ‌کنگ

در هنگ‌کنگ قانون خاصی برای تبلیغات مقایسه‌ای وجود ندارد. بااین‌حال دستورالعمل‌های ارائه شده است و آژانس‌های معتبر تبلیغاتی این اختیار را دارند که موارد نقض را بررسی کنند.

مزیت‌ها و محدودیت‌ها تبلیغات مقایسه‌ای

ویژگی‌ها

  • تأکید واضح روی یک محصول خاص: در تبلیغات مقایسه‌ای به‌طور خاص روی یک محصول یا ویژگی متمرکز شده است. حتی اگر مخاطبان تحت تأثیر قرار نگیرند اما با مشخصات، مزیت‌ها و ویژگی‌های کالا آشنا خواهند شد.
  • افزایش آگاهی: تبلیغات مقایسه‌ای به آگاهی از کسب و کار کمک می‌کند.
  • دستیابی به دنبال کننده‌های جدید و جذب آن‌ها: تبلیغات مقایسه‌ای به افراد کمک می‌کند تا به مشتری‌های جدید دست پیدا کرد و آن‌ها را جذب نمود. به‌ویژه زمانی که این تبلیغات به شکل گسترده‌ای توزیع گردد اثری بیشتر خواهد داشت.

محدودیت‌ها

  • پیگرد قانونی: بسیاری از کشورها قوانین حمایت از مصرف‌کنندگان و سایر مشاغل در برابر تبلیغات مقایسه‌ای محافظت می‌کند. اگر الزامات قانونی رعایت نشود، شرکت متخلف باید هزینه‌های سنگینی را پرداخت نماید.
  • سردرگمی برند: تبلیغات مقایسه‌ای آگاهی از برند را به دنبال دارد اما می‌تواند منجر به سردرگمی نیز شود. بیان نام چند رقیب در یک تبلیغ منجر به سردرگمی مخاطب می‌گردد.
  • از دست دادن یکپارچگی:‌ برخی افراد از تبلیغاتی که دو شرکت را در مقابل یکدیگر قرار دهند استقبال نمی‌کنند. پس بهتر است قبل از انتخاب چنین تبلیغی مخاطب هدف، ارزیابی شود.

در پایان

تبلیغ‌ها انواع مختلفی دارند اما هدف همه آن‌ها در نهایت متمرکز کردن مخاطبان روی برند خاصی است. تبلیغات مقایسه‌ای نیز یکی از انواع تبلیغ است که اگرچه تأثیر زیادی می‌توانند روی افراد داشته باشند اما باید با رعایت کامل جوانب احتیاط از آن استفاده کرد.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *