همه چیز درباره تبلیغات آنلاین- تبلیغات اینترنتی

۱۷ بهمن ۱۴۰۰

زمان تقریبی مطالعه


آیا ته به حال روی تصویری در اینستاگرام دو بار ضربه زده‌اید یا ویدیویی در یکی از شبکه‌های اجتماعی شما را هیجان‌زده کرده است‌؟ یا روی نتیجه‌ای جستجو در گوگل کلیک کرده‌اید که تبلیغ بوده است؟ احتمالاً در هیچ‌یک از این شرایط متوجه تبلیغی بودن آن‌ها نشده‌اید. امروزه تبلیغات بیش از هر زمان دیگری هدفمند […]


آیا ته به حال روی تصویری در اینستاگرام دو بار ضربه زده‌اید یا ویدیویی در یکی از شبکه‌های اجتماعی شما را هیجان‌زده کرده است‌؟ یا روی نتیجه‌ای جستجو در گوگل کلیک کرده‌اید که تبلیغ بوده است؟ احتمالاً در هیچ‌یک از این شرایط متوجه تبلیغی بودن آن‌ها نشده‌اید. امروزه تبلیغات بیش از هر زمان دیگری هدفمند  بوده و بیشتر تبلیغات به شکل محتوا هستند. شما درباره تبلیغات آنلاین و تأثیر آن بر کسب و کار چه می‌دانید؟

نحوه تبلیغات آنلاین

روش‌های زیادی برای تبلیغ وجود دارد اما پیش از انجام آن باید بدانیم برای چه مخاطب هدفی تبلیغ می‌کنیم و محصول و خدمات خود را چگونه باید معرفی نماییم. آمارها نشان می‌دهند که ۹۳ درصد از تعاملات آنلاین با موتورهای جستجو شروع می‌شود پس تبلیغات آنلاین می‌توانند بستری مناسب برای تجارت‌ها و مشاغل باشند. یکی از موارد مهم در تبلیغات آنلاین تحقیق درباره پربازدیدترین شبکه‌های اجتماعی و بیشترین کلمات کلیدی جستجو است. با در دست داشتن این اطلاعات می‌توان مارکتینگ پولی را راه‌اندازی کرد.

نکته مهم آن است که همه تبلیغات آنلاین و تبلیغات اینترنتی نیازی به‌صرف هزینه ندارند و افراد می‌توانند مارکتینگ ارگانیک در شبکه‌های اجتماعی انجام دهند. هم‌چنین، ایجاد صفحه تجاری در فیس بوک، توییتر، اینستاگرام و… می‌تواند با استفاده از پست‌ها و تولید محتواهای جذاب مخاطبان هدف را جذب کند.

تبلیغات دیجیتال با سه روش به کسب و کارها برای بهتر دیده شدن یاری می‌رساند:

  • افزایش آگاهی برند با نمایش محتوا به افراد
  • درک بهتر مخاطبان هدف با استفاده از هدف‌گذاری و تجزیه و تحلیل پلتفرم‌های تبلیغاتی
  • ایجاد محتوای باکیفیت با توجه به تبلیغاتی بودن آن برای رسیدن به اهداف تجاری

هدف هر استراتژی تبلیغاتی باید بازدهی مثبت سرمایه باشد به این معنا که آیا درآمد بیشتری از کمپین تبلیغاتی نسبت به هزینه صرف شده به‌دست‌آمده است یا خیر؟

مزیت تبلیغات آنلاین و تبلیغات اینترنتی

در تبلیغات آنلاین اینترنت بخش مهم و جدانشدنی از آن است زیرا افراد زیادی زمان خود را به‌صورت آنلاین در فضای وب و شبکه‌های اجتماعی صرف می‌کنند. در هر صورت همه برندها تمایل دارند در دنیای دیجیتال حضور داشته باشند. هر نوع تبلیغی مزیت‌ها و ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود را دارد. در این میان مزیت‌های تبلیغات آنلاین عبارت‌اند از:

اندازه‌گیری و ردیابی

اندازه‌گیری و ردیابی کمپین‌های تبلیغاتی با استفاده از ابزارهای موجود و در دسترس، به سهولت قابل‌ اجراست. در این نوع تبلیغات برخلاف تبلیغات سنتی، می‌توان آمار دقیقی به دست آورد.

بهره‌وری

تبلیغات آنلاین و تبلیغات اینترنتی به‌سرعت قابل اجرا هستند و فقط چند دقیقه کافی است که این نوع تبلیغات در رسانه‌های اجتماعی مختلف تنظیم و منتشر گردند.

انعطاف‌پذیری

از ویژگی‌های مهم تبلیغات دیجیتال که در هیچ‌یک از تبلیغات دیده نمی‌شود، انعطاف‌پذیری بالای آن است. تصاویر، ویدیوها و متن، همه و همه برای دستیابی به مخاطبان هدف در هر زمانی قابل استفاده هستند. انتشار تبلیغات در زمان مناسب تأثیر زیادی در جذب مشتری‌ها می‌گذارد.

هزینه اندک

هزینه این نوع تبلیغات در مقایسه با تبلیغات آفلاین بسیار اندک است.

تعامل با کابران

اینترنت قابلیت تعامل بالایی با کاربران را فراهم می‌آورد. برندها نه‌تنها پیام ارسال می‌کنند بلکه قادر به دریافت نظرات، لایک ها، سؤالات و… از کاربران بوده و می‌توانند به‌صورت شخصی با آن‌ها در ارتباط باشند که در مدت‌زمان اندک و به‌سرعت قابل انجام است. در این صورت آن‌ها می‌توانند به علایق، نگرانی‌ها و… کاربران پی ببرند.

برخی از انواع تبلیغات آنلاین

تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی

در هر ماه حدود ۲.۵ میلیارد کاربر فعال در فیس بوک، ۱ میلیارد در اینستاگرام و ۳۳۰ میلیون کاربر در توییتر در سراسر دنیا وجود دارند که با اهداف متفاوتی مانند چت کردن با دوستان، ارتباط با مردم دیگر در دنیا یا برای اهداف تجاری وارد این شبکه‌ها می‌شوند. به دلیل تعداد زیاد کاربران فعال در این پلتفرم‌ها، هزینه‌های تبلیغاتی سرمایه‌گذاری شده در شبکه‌های اجتماعی در بالاترین حد خود قرار دارد. در گزارشی پیش‌بینی می‌شود که سرمایه‌گذاری روی تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی در سال جاری به بیش از ۸.۵ میلیارد دلار برسد. مزیت‌های استفاده از تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی عبارت‌اند از:

  • هدف قرار دادن مخاطبان خاص
  • استفاده از فرمت‌های تبلیغاتی بر اساس اهداف تجاری
  • تمرکز روی تبلیغاتی که منجر به فروش می‌شود.

تبلیغات جستجوی پولی

افرادی که جستجوی آنلاین دارند به دنبال موضوع خاصی هستند و درصد زیادی از آن‌ها روی اولین نتایج موتورهای جستجو تمرکز می‌کنند. حتی اگر به‌صورت کاملاً ارگانیک در نتایج موتورهای جستجو مشاهده شوید به دلایل زیر نیاز به تبلیغ دارید:

  • کسب و کارهایی که به‌صورت دیجیتالی تبلیغ می‌کنند به‌طور میانگین چهار برابر درآمد بهتری دارند.
  • تبلیغات جستجو در صفحات نتایج موتورهای جستجو، در بالای نتایج ظاهر می‌گردند.

تبلیغات جستجوی پولی به تبلیغ‌کنندگان این امکان را می‌دهد تا توجه مخاطبان خود را به روشی هدفمندتر از جستجوی ارگانیک جلب کنند. همچنین می‌توان با تجزیه و تحلیل این تبلیغ‌ها قابلیت بهبودشان را فراهم آورد. اما گوگل چگونه می‌تواند تشخیص دهد که چه تبلیغی برای چه شخصی مناسب است؟ جواب واضح کلمه کلیدی است! کلمه کلیدی یک کلمه یا عبارتی است که شخصی برای توصیف آنچه در جستجو نیاز دارد از آن استفاده می‌کند.

زمانی که یک کاربر در گوگل جستجو می‌کند، گوگل طیفی از نتایج را بر اساس عبارت وارد شده توسط کاربر نمایش می‌دهد. کلمات کلیدی با آنچه جستجوگر می‌خواهد همسو می‌شوند و درخواست او را برآورده می‌کنند. پس باید کلمه کلیدی بر اساس جستجوی کاربر در تبلیغ مورد استفاده قرار گیرد. به‌هرحال تحقیق درباره کلمات کلیدی برای تبلیغات پولی به همان اندازه که برای جستجوی ارگانیک مهم است، اهمیت دارد.

تبلیغات بومی

در تبلیغات بومی، تبلیغات به‌اندازه‌ای با محتوای صفحه هماهنگ و یکنواخت است که بیننده با دیدن آن متوجه تبلیغ بودن آن نشده و تصور می‌کند که تبلیغ کاملاً به آن صفحه تعلق دارد. به‌طورکلی افراد در برابر تبلیغات مقاومت ذهنی از خود نشان می‌دهند. بیشتر برندها و استارتاپ ها بودجه‌های زیادی را برای محتوا مارکتینگ و قالب‌های تبلیغاتی غیر مخرب اختصاص می‌دهند.

در پایان

دنیای مجازی فضایی مناسب برای دسترسی به مخاطبان هدف برای هر کسب و کاری است. پس بهتر است تجارت‌ها سرمایه‌گذاری مناسبی روی تبلیغات آنلاین داشته باشند تا بتوانند مخاطب بیشتری جذب نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *