رتبه الکسای وب سایت ات رو کم کن! – کاهش رتبه الکسا

۱۹ اسفند ۱۴۰۰

زمان تقریبی مطالعه


رتبه الکسا معیاری برای مقایسه میلیون ها وب‌سایتی است که در  حال فعالیت هستند و شاخصی عملکردی است. این رتبه در مقایسه وب‌سایت‌های مختلف با یکدیگر داده می‌شود. به‌طورقطع هر وب‌سایتی که رتبه الکسای بهتری داشته باشد عملکرد بهتری را نیز از خود نشان داده است. حال سؤال مهم این است که چگونه می‌توانیم رتبه […]


رتبه الکسا معیاری برای مقایسه میلیون ها وب‌سایتی است که در  حال فعالیت هستند و شاخصی عملکردی است. این رتبه در مقایسه وب‌سایت‌های مختلف با یکدیگر داده می‌شود. به‌طورقطع هر وب‌سایتی که رتبه الکسای بهتری داشته باشد عملکرد بهتری را نیز از خود نشان داده است. حال سؤال مهم این است که چگونه می‌توانیم رتبه الکسا وب‌سایتمان را کاهش دهیم؟

رتبه الکسا از کجا می‌آید؟

الکسا وب‌سایتی بین‌المللی و از زیرمجموعه‌های شرکت آمازون است که در سال ۱۹۹۶ با هدف جمع‌آوری داده‌های اطلاعاتی ارزشمند و در نهایت به فروش رساندن آن‌ها شروع به فعالیت کرد. معیار رتبه‌بندی در الکسا داده‌های ترافیکی دریافت شده از چند صد میلیون وب‌سایتی است که وجود دارد که به آن رتبه الکسا گفته می‌شود و یکی از معتبرترین رتبه‌ها در دنیای وب است. در حقیقت رتبه الکسا نشان دهنده میزان محبوبیت وب‌سایت در میان کاربران است.

به هر وب‌سایت عددی تعلق می‌گیرد که هر چه این عدد کوچک‌تر و نزدیک به یک باشد رتبه بهتری است. به این معنا که اگر رتبه الکسای وب‌سایت شما اگر ۱۰۰ باشد یعنی ۹۹ وب‌سایت دیگر هستند که عملکرد و محبوبیتی بیش از شما دارند.  این عدد میانگینی از تعداد بازدیدکننده سایت و تعداد صفحات مشاهده‌شده همان وب‌سایت است. البته در گزارش الکسا پارامترهای دیگری مانند متوسط مدت زمان حضور کاربران در سایت هم ارائه می‌گردد. اما تأثیری در محاسبه رتبه وب‌سایت‌ها ندارد.

رتبه الکسا جهانی و کشوری

یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد در رتبه‌بندی سایت الکسا، رتبه‌بندی در دو رتبه جهانی و کشوری است. مسلما این دو رتبه با یکدیگر متفاوت هستند. الکسا به هر سایت حداقل ۲ رتبه جهانی و منطقه‌های را نسبت می‌دهد که همیشه رنک الکسا جهانی عددی بزرگ‌تر از رنک کشوری است. از طرف دیگر بر مبنای موقعیت مکانی بازدیدکنندگان، الکسا قادر به ارائه یک یا چند رتبه کشوری به یک سایت است. آپارات مثال خوبی در این زمینه است. این سایت از کشورهای مختلف بازدیدکننده دارد با مقایسه رنک الکسای کشوری این سایت در مکان‌های مختلف می‌توان فهمید که به دلیل آن که بیشتر بازدیدکنندگان آپارات از ایران هستند رتبه الکسا آن در ایران ۲ است درصورتی‌که همین سایت در کشوری مانند المان مسلماً رتبه بیشتری دارد!  برای وب‌سایت‌هایی داخلی ایران کاهش رتبه الکسا کشوری اهمیت زیادی دارد اما اگر فعالیت‌های وب‌سایتی به‌صورت بین‌المللی باشد رنک جهانی مهم‌تر است.

روش فهمیدن رتبه الکسا وب‌سایت

رتبه الکسا وب‌سایت در گروه اطلاعات پنهانی نیست و هر کسی به‌راحتی می‌تواند رتبه الکسا سایت‌های مختلف را مشاهده کند. ساده‌ترین راه برای دستیابی به این رنک، نصب “تولبار الکسا” است. این افزونه روی کروم، فایرفاکس و اینترنت اکسپلورر قابل‌نصب است. این افزونه با اضافه کردن دکمه‌ای در نوار بالای مرورگر این امکان را برای کاربر فراهم می‌کند تا بلافاصله رتبه الکسا سایت در حال بازدید خود را ببیند. جالب اینجاست که تولبار الکسا کاملاً رایگان است! علاوه بر آن، اطلاعات مفید و کاربردی دیگری را نیز می‌توان از آن به دست آورد مانند نرخ بازدید فقط از یک صفحه، تعداد بازدیدهای روزانه، مدت زمانی که کاربر در سایت حضور داشته و…

چهار راه‌حل برای کاهش رتبه الکسا وب‌سایت

چگونه رتبه الکسا وب‌سایت را کاهش دهیم؟ شاید این سؤالی باشد که ذهن بسیاری از افراد را به خود درگیر کند. همان‌گونه که قبلاً هم گفته شد تعداد بازدیدکنندگان تأثیر زیادی روی رنک الکسا دارند. یعنی هراندازه ترافیک وب‌سایت بیشتر باشد الکسا رتبه بهتری را به وب‌سایت اختصاص می‌دهد. با در نظر داشتن این  نکته راه‌کارهای زیر برای کاهش رتبه الکسا می‌تواند مفید واقع شود:

الف) محتوای با کیفیت

مهم‌ترین بخش در هر وب‌سایتی محتوای آن است. محتوا باید خواص و منحصربه‌فرد باشد. با محتوای خوب و به دور از هرگونه کپی‌برداری، رتبه سایت در موتورهای جستجو بهبود پیدا می‌کند و کم‌کم در صفحات نخستین منتقل می‌شود. بودن وب‌سایت در صفحات نخست باعث افزایش کلیک و وارد شدن هر چه بیشتر کاربران می‌گردد. پس ترافیک وب‌سایت افزایش یافته که در نتیجه منجر به بهبود رتبه الکسا می‌گردد.

ب) به‌روز کردن صفحات قدیمی

روش دیگر برای کم کردن این رتبه، بهینه‌سازی وب‌سایت و به‌روز کردن صفحات قدیمی با اضافه کردن محتوای جدید است. این به‌روزرسانی از دید موتورهای جستجو پنهان نمی‌ماند و آن‌ها را تحلیل می‌کند. اگر صفحات به‌روزرسانی نشود از نظر موتور جستجو یعنی رها کردن صفحه! همواره به محتوای تازه رتبه بالاتری تعلق می‌گیرد.

ج) انتشار صفحات جدید

انتشار  صفحات جدید به همراه محتواهای جذاب رتبه الکسا را بهبود می‌دهد. هر صفحه یک فرصت است. فرصتی برای رتبه‌بندی بهتر!

د) بهینه‌سازی تصاویر

تصاویر نیز بروی رتبه الکسا تأثیرگذار هستند. هر تصویر نام پرونده مخصوص به خود را باید داشته باشد. کاربران این نام را نمی‌بینند اما موتورهای جستجو وب‌سایت‌ها، آن‌ها را بررسی کرده و بروی سرو تأثیر می‌گذارند. سئو بهتر  رتبه بهتری را در موتورهای جستجو نتیجه می‌دهد که ترافیک بیشتری را با خود به همراه دارد.

در پایان

رتبه الکسا معیاری معتبر برای عملکرد وب‌سایت‌هاست. همه کاربران با اضافه کردن افزونه تولبار الکسا می‌توانند رنک هر وب‌سایتی را به‌سرعت مشاهده کنند. راه‌حل‌های مختلفی برای بهبود این رتبه وجود دارد مانند به‌روز کردن صفحات جدید یا بهینه‌سازی تصاویر! پس زودتر دست‌به‌کار شوید.

سوالات متداول

رتبه الکسا معیاری برای مقایسه میلیون ها وب‌سایتی است که در  حال فعالیت هستند و شاخصی عملکردی است. این رتبه در مقایسه وب‌سایت‌های مختلف با یکدیگر داده می‌شود.

 

 برای وب‌سایت‌هایی داخلی ایران کاهش رتبه الکسا کشوری اهمیت زیادی دارد اما اگر فعالیت‌های وب‌سایتی به‌صورت بین‌المللی باشد رنک جهانی مهم‌تر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *