مارکتینگ اتوماسیون چیست؟

۱۶ اسفند ۱۴۰۰

زمان تقریبی مطالعه


به‌طورکلی تیم‌های بازاریابی به دلیل حجم بالای کار تحت فشار زیادی هستند. آن‌ها وظایف مختلفی دارند که مهم‌ترین آن‌ها ارائه ایده‌های جدید برای فروش است. از طرف دیگر افزایش حجم پیام‌های مصرف‌کننده‌ها نیز چالشی است که همواره با آن روبه‌رو هستند. به‌هرحال مدیریت همه این وظایف به نظر دشوار و پیچیده می‌آید. در این میان […]


به‌طورکلی تیم‌های بازاریابی به دلیل حجم بالای کار تحت فشار زیادی هستند. آن‌ها وظایف مختلفی دارند که مهم‌ترین آن‌ها ارائه ایده‌های جدید برای فروش است. از طرف دیگر افزایش حجم پیام‌های مصرف‌کننده‌ها نیز چالشی است که همواره با آن روبه‌رو هستند. به‌هرحال مدیریت همه این وظایف به نظر دشوار و پیچیده می‌آید. در این میان فناوری به کمک بازاریاب‌ها آمده است تا بتوانند با سهولت و دقت بیشتری مدیریت کنند. حال سؤال این است که چگونه می‌توان اتوماسیون مارکتینگ را برای کسب و کار خود کارآمد کرد.‌

مارکتینگ اتوماسیون

اتوماسیون مارکتینگ به معنای استفاده از نرم‌افزار برای اتوماتیک کردن فعالیت‌های مارکتینگ است. بسیاری از شرکت‌های بازاریابی کارهای تکراری مانند بازاریابی ایمیلی، ارسال در رسانه‌های اجتماعی و حتی کمپین‌های تبلیغاتی را خودکار می‌کنند زیرا کارایی آن بیشتر بوده و علاوه بر آن به‌صورت کاملاً شخصی با مشتری‌های خود در ارتباط هستند. فناوری اتوماسیون بازاریابی این وظایف را آسان‌تر می‌کند. با مارکتینگ اتوماسیون، کسب و کارها می‌توانند مشتریان را با پیام‌های خودکار از طریق ایمیل، وب، شبکه‌های اجتماعی و متن هدف قرار دهند.

در حالت ایده آل یعنی بهترین حالت،‌ مارکتینگ اتوماسیون ترکیبی از نرم‌افزار و استراتژی است زیرا امکان شخصی‌سازی محتوا ایجاد شده و احتمال تبدیل مشتری‌های بالقوه به بالفعل را افزایش می‌دهد. مشتری‌ها در همه جا هستند و باید همیشه در اولویت در نظر گرفته شوند. اما همواره حالت ایده آل با آنچه در واقعیت اتفاق می‌افتد متفاوت است و نباید این‌گونه تصور شود که به‌کارگیری نرم‌افزار اتوماسیون مارکتینگ همه مشکلات در این زمینه را به‌خوبی پوشش می‌دهد. به‌هرحال تشخیص سرنخ‌هایی برای مارکتینگ همواره وجود دارد. برخی از شرکت‌ها هیچ راهی برای یافتن سرنخ‌های جدید در مارکتینگ ندارند و به همین دلیل نیز استفاده آن‌ها از ابزارهای پیچیده برای خودکارسازی کارآمد نخواهد بود. نتیجه این فعالیت استفاده از سرنخ‌های قبلی برای مارکتینگ است. این راه اگرچه در کوتاه‌مدت می‌تواند پاسخ‌گو باشد اما راه‌حل مناسبی در طولانی‌مدت نیست.

چرا اتوماسیون مارکتینگ شکست می‌خورد؟

احتمالاً این سؤال یعنی چرا اتوماسیون مارکتینگ شکست می‌خورد؟ را بسیاری افراد از خود می‌پرسند. دلیل شکست اتوماسیون مارکتینگ نبود بنیانی مستحکم برای پشتیبانی از اتوماسیون مارکتینگ میانی است. همان‌گونه که پیش‌تر نیز اشاره شد، تا زمانی که بازاریاب‌ها جریان ثابتی از سرنخ‌ها برای مارکتینگ را نداشته باشند، اتوماسیون مارکتینگ به‌طور مؤثر انجام نمی‌شود. بسیاری از بازاریابان بدون داشتن استراتژی‌ برای تولید سرنخ‌های جدید ورودی، وقت خود را صرف بخش کوچکی از بازاری که در پایگاه داده‌شان است می‌کنند تا بیشتر از آن‌ها استفاده کنند. درحالی‌که رقبای آن‌ها از ۹۹.۹۹ درصد دیگر بازار سود می‌برند.

البته باید به این نکته نیز توجه شود که برخی از بازاریاب‌ها تصور می‌کنند با داشتن پایگاه داده بزرگ می‌توانند تأثیر زیادی بر سود نهایی داشته باشند و فهرستی از مخاطبان را خریداری می‌نمایند.  اما ارسال ایمیل‌های ناخواسته  به افرادی که آگاهی از برند و یا محصول و خدمات ندارند باعث تعامل سازگار نمی‌شوند و به اعتبار آدرس IP‌آسیب وارد می‌شود!

مزایای نرم‌افزار اتوماسیون بازاریابی

نرم‌افزار اتوماسیون بازاریابی علاوه بر دسترسی به بازاریابی شخصی و زمان بیشتر برای تمرکز بر مشارکت‌های استراتژیک، مزایای بیشتری به همراه دارد:

افزایش بهره‌وری: تیم‌های بازاریابی می‌توانند با خودکارسازی کارهای دستی وقت‌گیر، کارهای بیشتری را در زمان کمتر انجام دهند.

دقت بهبودیافته: خودکارسازی وظایف بازاریابی تکراری، احتمال خطاهای انسانی را کاهش می‌دهد و یک تجربه ثابت و با کیفیت بالا را در کانال‌ها تضمین می‌کند.

ROI بیشتر: کمپین‌های شخصی‌سازی شده مؤثرتر هستند و سرنخ‌های آماده فروش بیشتری تولید می‌کنند.

مشتریان متعهدتر: با یک تجربه مشتری یکپارچه و شخصی، مشتریان رضایت بیشتری نسبت به محصولات و شرکت شما دارند.

بازاریابی رابطه مند: با دید ۳۶۰ درجه از اطلاعات مشتری، بازار و روند، تبدیل مشتریان بالقوه به روابط تجاری آسان‌تر و مؤثرتر است.

دید بهبودیافته در عملکرد کمپین: معیارهای دقیق در مورد اینکه چه چیزی کار می‌کند و چه چیزی کار نمی‌کند، بینش‌هایی را که برای بهبود نیاز دارید، ارائه می‌کند. برخی از نرم‌افزارهای اتوماسیون بازاریابی حتی دارای قابلیت‌های هوش مصنوعی هستند که سودمندی این معیارها را افزایش می‌دهد و به شما کمک می‌کند تغییرات و بهبودها را سریع‌تر انجام دهید.

نکاتی برای طراحی استراتژی اتوماسیون بازاریابی

نرم‌افزار اتوماسیون بازاریابی یک راه‌حل فوری نیست. برای موفقیت، باید با یک استراتژی اتوماسیون بازاریابی قوی ترکیب شود که کل فرآیند بازاریابی و فروش را در نظر بگیرد. برای افزودن اتوماسیون مارکتینگ به استراتژی مارکتینگ باید نکات زیر را مورد نظر داشته باشید:

  • مراحل هدایت خود را برنامه‌ریزی کنید: ترسیم مراحل در پرورش سرنخ و چشم‌انداز، تشخیص اینکه کدام اقدامات در هر مرحله مؤثرتر هستند را آسان‌تر می‌کند.
  • یک فرآیند امتیازدهی سرنخ ایجاد کنید: این کار اولویت‌بندی منابع فروش و تمرکز تلاش بر روی امیدوارکننده‌ترین فرصت‌ها با بیشترین احتمال موفقیت را آسان‌تر می‌کند.
  • یک آستانه صلاحیت سرنخ تعیین کنید: همراه با فرآیند امتیازدهی سرنخ، تعیین آستانه صلاحیت سرنخ از هدر دادن زمان و هزینه شما برای سرنخ‌های بی امید جلوگیری می‌کند.
  • سفر مشتری را ترسیم کنید: برای شناسایی مناطقی که می‌توان تجربه مشتری را در آن‌ها بهبود بخشید، چیزها را از دیدگاه مشتری ببینید.
  • یک کتابخانه محتوا بسازید: داشتن گزینه‌های متعدد برای محتوای جالب، جذاب و مرتبط، گزینه‌های شما را افزایش می‌دهد و شخصی‌سازی محتوا را برای مشتریان آسان‌تر می‌کند.
  • برای عرضه وقت خود را صرف کنید: اتوماسیون بازاریابی را به‌صورت مرحله‌ای پیاده‌سازی کنید و اغلب آزمایش کنید تا بتوانید در حین حرکت بهینه‌سازی کنید.
  • اصلاحات را انجام می‌دهد: بازاریابی هرگز در سنگ تمام نمی‌شود. رویکرد خود را در طول مسیر اصلاح کنید و بر اساس معیارها بهبودهایی ایجاد کنید تا شانس موفقیت خود را افزایش دهید.

در پایان

مارکتینگ اتوماسیون به بازاریاب‌ها کمک می‌کند تا وظایف تکراری را به‌صورت اتوماتیک انجام دهند و وقت خود را به انجام کارهای دیگری اختصاص دهند که در نهایت باعث بهره‌وری هر چه بیشتر شرکت می‌گردد. اما باید از این روش به‌درستی استفاده کرد. هم‌چنین به‌کارگیری این روش منجر به ایجاد تعامل بهتر و هدفمندتری می‌گردد.

سوالات متداول

مارکتینگ اتوماسیون چیست؟

اتوماسیون مارکتینگ به معنای استفاده از نرم‌افزار برای اتوماتیک کردن فعالیت‌های مارکتینگ است.

چه نرم افزارهایی برای مارکتینگ اتوماسیون وجود دارد؟

-HubSpot marketing automation

-Ontraport

-SendinBlue

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *