ترفندهایی مؤثر در اپلیکیشن مارکتینگ- استراتژی‌های اپ مارکتینگ

۲۸ بهمن ۱۴۰۰

زمان تقریبی مطالعه


در چند سال اخیر، سیل عظیم اپلیکیشن‌ها به سمت بازارهای دیجیتالی سرازیر شدند و ترافیک عجیبی در این حوزه ایجاد شده است. به‌هرحال هدف نهایی از طراحی هر اپلیکیشنی جلب مشتری و فروش اپ است. پس مانند هر بازار دیگری برای فروش نیاز به استراتژی دارد. فعالان در این حوزه، با به کارگیری یک یا […]


در چند سال اخیر، سیل عظیم اپلیکیشن‌ها به سمت بازارهای دیجیتالی سرازیر شدند و ترافیک عجیبی در این حوزه ایجاد شده است. به‌هرحال هدف نهایی از طراحی هر اپلیکیشنی جلب مشتری و فروش اپ است. پس مانند هر بازار دیگری برای فروش نیاز به استراتژی دارد. فعالان در این حوزه، با به کارگیری یک یا ترکیبی از استراتژی‌های اپ مارکتینگ می‌توانند به بیشترین موفقیت دست پیدا کنند.

استراتژی‌های اپ مارکتینگ

پیش از تصمیم‌گیری برای انتخاب هر استراتژی در هر نوع مارکتینگ مانند اپ مارکتینگ، تحقیقات درباره بازار هدف است. برای طراحی هر اپلیکیشنی لازم است که مخاطبین هدف اپلیکیشن، به‌درستی شناخته شوند. با مشخص بودن مخاطبان هدف به‌درستی می‌توان استراتژی مناسب را برگزید.

استراتژی اول

یکی از مهم‌ترین استراتژی‌های اپ مارکتینگ که تأثیر زیادی می‌تواند در اپ مارکتینگ داشته باشد، داشتن لندینگ پیج یا صفحه فرود است. این صفحه باید به‌گونه‌ای طراحی گردد که بسیار جذاب بوده و کاربر مشتاقانه به سمت دانلود اپ پیش رود. این صفحه فضایی مناسب فراهم می‌آورد تا اطلاعاتی مفید درباره اپ به کاربر داده شود. بهتر است به‌طور خلاصه درباره محتوا و عملکرد اپلیکیشن باید به کاربر توضیحاتی داد و یا اگر اپ ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارد، حتماً بزرگنمایی و اطلاع‌رسانی کرد. هر چه اطلاعات و جذابیت‌ها بیشتر باشد احتمال هدایت شدن مشتری به سمت دانلود و نصب بیشتر می‌گردد. گذاشتن اسکرین شات از صفحات و هم‌چنین نظرات دیگر کاربران نیز می‌تواند جالب باشد.

استراتژی دوم

احتمالاً در مباحث مربوط به وب‌سایت‌ها، نام SEO‌ یا بهینه‌سازی موتور جستجو شنیده شده است. SEO برای بهتر دیده شدن وب‌سایت‌ها توسط کاربران انجام می‌شود. چنانچه وب سایتی در نتایج موتورهای جستجو در رتبه بالاتری قرار گیرد، ترافیک بیشتری داشته و روند فروش نیز مسلماً افزایش می‌یابد. در اپلیکیشن ها نیز چنین فاکتوری وجود دارد که با نام بهینه‌سازی اپ استور یا به‌اختصار ASO‌شناخته می‌شود. در این بهینه‌سازی اپ ها در فروشگاه‌های اپلیکیشن بهتر دیده می‌شوند فروشگاه‌هایی مانند اپ استور، گوگل پلی و…

 به‌هرحال دیده شدن در فروشگاه‌های اپلیکیشن، شانس موفقیت را افزایش می‌دهد. تا زمانی که در فروشگاه‌های اپ به‌خوبی به کاربر شناسانده نشوید، حتی با وجود کمپین‌های تبلیغاتی خوب و استاندارد، نتیجه مطلوبی به دست نخواهید آورد. با استفاده از این روش می‌توان کاربرهایی کاملاً ارگانیک و بدون صرف هیچ هزینه‌ای به دست آورد. احتمال تبدیل این کاربران به کاربران وفادار زیاد است. روند کلی کار در بهینه‌سازی اپ مانند SEO است یعنی یافتن کلمه‌های کلیدی مناسب برای دریافت بهترین جایگاه! نکته مهمی که در این استراتژی اهمیت دارد گذاشتن اسکرین شات هایی از بخش‌ها یا صفحات مختلف اپلیکیشن است. باید محتوا و همه آنچه در صفحه قرار می‌گیرد جذابیت زیادی داشته باشند.

استراتژی سوم

از دیگر استراتژی‌های اپ مارکتینگ، شبکه‌های اجتماعی‌اند. شبکه اجتماعی، شبکه‌هایی هستند که جزئی از زندگی افراد شده‌اند. بر اساس آمارها در سال ۲۰۲۰، کاربران تلفن همراه بیش از یک ساعت در روز صرف چرخیدن در شبکه‌های اجتماعی می‌کنند. پس این فضا، یکی از بهترین‌ها برای استراتژی سوم در اپلیکیشن مارکتینگ است. ایجاد پیجی برای اطلاع‌رسانی از کارایی اپلیکیشن و معرفی آن می‌تواند کارآمد باشد زیرا علاوه بر شناخته شدن بیشتر می‌توان تعامل‌هایی نیز با کاربران داشت. ایجاد ارتباط سازنده با افراد، تأثیر زیادی روی ذهن فرد و تبدیل شدن آن به مشتری دارد. مشارکت گرفتن و نظرسنجی از کاربران درباره نقاط قوت و ضعف اپ، بسیار سازنده است و طراحان اپلیکیشن را به سمت بهبود نقاط ضعف و تبدیل آن به ویژگی‌های منحصر به فرد سوق می‌دهد. بهر حال تأثیر شبکه‌های اجتماعی انکارناپذیر است.

استراتژی چهارم

اعتبار برند آن چیزی است که منجر به خرید ۹۰ درصد از مشتری‌ها می‌شود. برای شناخته شدن بیشتر و کسب اعتبار در میان افراد و در نتیجه فروش بیشتر می‌توان از اینفلوئنسر مارکتینگ استفاده کرد. اینفلوئنسر مارکتینگ در زمینه‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. پس می‌توان برای اپلیکیشن مارکتینگ نیز از آن بهره برد. یکی از راه‌های مؤثر برای بهره‌وری از تأثیر اینفلوئنسر مارکتینگ ها دادن اپ رایگان به آن‌ها است. آن‌ها می‌توانند تجربه استفاده از اپ ها را با کاربران خود به اشتراک گذارند و با این روش کاربران زیادی را جذب کرده و نمودار فروش را صعودی کنند. البته می‌توان از تبلیغات نامحسوس هم استفاده کرد اما به‌اندازه روش اول تأثیرگذار نیست.

استراتژی پنجم

از دیگر روش‌های بدون هزینه یا با هزینه اندک، ایمیل مارکتینگ است. این استراتژی به‌ویژه برای کسب و کارهای نوپا بسیار مؤثر است به‌گونه‌ای که حدود ۸۱ درصد از کسب و کارهای کوچک از این روش برای مارکتینگ خود استفاده می‌کنند. دادن داوطلبانه ایمیل توسط کاربر فرصت مناسبی را فراهم می‌آورد تا مشتری‌های وفاداری جذب شوند.

در پایان

اپلیکیشن مارکتینگ به مفهوم مارکتینگ یک اپ است و هدف اصلی آن جذب تعداد زیادی کاربر می‌باشد. هر محصولی نیاز به مارکتینگ دارد و استراتژی جزء اصلی  و جدا نشدنی آن است. اگر به اپلیکیشن هم به‌عنوان یک محصول دیده شود برای مارکتینگ اپ باید استراتژی‌های مؤثر و مخصوص به آن مورد استفاده قرار گیرد تا بیشترین اثرگذاری را داشته باشد. به‌هرحال استفاده از برخی از استراتژی‌های بیان شده در بالا می‌تواند به شما برای موفقیت بیشتر کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *