اهمیت هویت بصری برند

۱۹ مهر ۱۴۰۰

زمان تقریبی مطالعه


هر کسب و کاری در جامعه  ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد که آن را از سایر رقبا متمایز می کند، این به معنای هویت برند است. هویت بصری مهمترین بخش از هویت هر برند بوده و مشخص کننده ویژگی های ظاهری آن است. هویت بصری تصویری از شرکت یا کسب و کار […]


هر کسب و کاری در جامعه  ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد که آن را از سایر رقبا متمایز می کند، این به معنای هویت برند است. هویت بصری مهمترین بخش از هویت هر برند بوده و مشخص کننده ویژگی های ظاهری آن است. هویت بصری تصویری از شرکت یا کسب و کار می‌باشد که مخاطبان آن را مشاهده می کنند، پس اهمیت آن انکارناپذیر است. 

 

اهمیت هویت بصری برند

تمرکز هویت بصری برند روی بینایی و احساسات فرد است  و برای این کار ابزارهای زیادی در دست دارد. قرار گرفتن این المان‌ها در کنار یکدیگر تشکیل‌دهنده هویت بصری برند هستند. هویت بصری برند به‌طور هم‌زمان شخصیت و ارزش‌های برند را نشان می‌دهد. هویت بصری استاندارد توانایی ایجاد برقراری ارتباط با مشتریان را در مدت‌زمان اندک فراهم می‌آورد. هرگونه عدم سازگاری می‌تواند منتقل‌کننده عدم اعتماد باشد و منجر به بی‌اعتمادی مشتریان و در نتیجه بی‌اعتباری برند شود. یکپارچگی و هماهنگی هویت بصری همیشه می‌تواند حامی برند شما باشد.

هویت بصری برند
 • هویت بصری برند رسالت و ارزش تجارت است. بسیاری از سازمان‌های بزرگ هویت بصری را جزئی از شخصیت خود می‌دانند و سعی می‌کنند راه رفتن، لباس پوشیدن و صحبت کردن آن‌ها همه به‌صورت هدفمند باشد.
 • هویت بصری برند قادر به ارتباط برقرار کردن با مشتری است. هویت بصری راهی است که نشان‌دهنده درک نیازهای احساسی مشتری است. زمانی که مشتری این نیاز احساسی را در برند شما درک کند تبدیل به مشتری وفاداری خواهد شد.
 • تصاویر بصری در برند نشان‌دهنده بافت فرهنگی و اجتماعی و تاریخی تجارت هستند. این هویت می‌تواند با مخاطبانش تکامل پیدا کند.

اهمیت ایجاد هویت بصری برند سازگار و قدرتمند فقط در مورد استفاده از رنگ‌های یکسان در وب‌سایت و صفحه فیس بوک نیست. رنگ‌ها، تصاویر، فونت‌ها و همه عناصر بصری دیگر باید پشتیبان یکدیگر در رسانه‌ها باشند. علاوه بر این ، اطمینان حاصل می‌شود که این عناصر به‌طور دقیق شخصیت برند شما و ارزشی که برای مخاطبان به ارمغان می‌آورید را نشان می‌دهد. اگر بازدیدکنندگان وب‌سایت یک کسب و کار بتوانند قبل از اینکه حتی یک کلمه بخوانند، به‌سرعت تعیین کنند که در قلب کسب و کار چه می‌گذرد پس هویت بصری به‌درستی در آن به اجرا در آمده است.

پس می‌توان گفت هویت بصری برند ابزاری قدرتمند در دست همه‌ی صاحبان کسب و کار است که به کمک آن متمایز شوند. مهم‌ترین مزیت‌های هویت بصری برند در برندینگ عبارت‌اند از :

 • انتقال پیام صحیح از کسب و کار به مخاطبان
 • جذب اعتماد مشتریان و در نتیجه تأثیر در فروش
 • اعتبار در محیط کسب و کار
هویت بصری برند 3

هویت بصری قدرتمند

طراحی گرافیکی فرایندی است که در آن عناصر بصری به یک هویت بصری منسجم تبدیل می‌شود. آنچه که هر فردی در نگاه اول از یک برند می‌بیند هویت بصری آن است پس هر چه قدرتمندتر باشد تأثیر آن در جذب مشتری و افزایش فروش بیشتر است. برای آن‌که هویت بصری قوی داشته باشید باید دید جامع و کاملی نسبت به برند خود به دست آورید.

شما می‌توانید از طریق پاسخ به پرسش‌های زیر این دید را پیدا کنید:

 • هدف اصلی و استراتژی‌های این کسب و کار چیست؟
 • چه باورهایی در این کسب و کار وجود دارد؟
 • ویژگی‌های منحصربه‌فرد برند چیست؟
 • آیا وجه تمایزی بین برند شما و رقبا وجود دارد؟
 • مخاطبان برند ما چه کسانی هستند؟

و…

اگر برند یک کسب و کار به‌خوبی شناخته نشود و تصویر واضحی از آن وجود نداشته باشد یا به‌بیان‌دیگر  تعریف واضحی از برند خود را ندانید قادر به ایجاد هویت بصری تأثیرگذار نخواهید بود. قدرت هویت بصری یک برند در پایه‌های شکل‌گیری آن است و اگر این پایه‌ها قدرتمند نباشند نمی‌توانند در برندینگ صحیح نقش مفیدی را ایفا کنند چه‌بسا به برند نیز آسیب برسانند. اما چه چیزی می‌تواند این پایه‌های را قوی کند؟

هویت بصری برند 2

داشتن هویت بصری مستحکم نیازمند چیست؟

 • انتخاب دقیق فونت‌هاست. فونت‌ها را می‌توان به شکل کلاسیک یا سنتی، مدرن یا بدون شکستگی، لوکس و زنانه، جسورانه و… برگزید.
 • انتخاب آگاهانه رنگ‌ها. دنیای رنگ‌های بسیار قدرتمند است و عنصری مهم و مؤثر در ایجاد هویت بصری است مثلاً رنگ مشکی نماد اعتماد و لوکس بودن است.
 • فرم و شکل و به‌طورکلی طراحی لوگو که نمای بیرونی سازمان است.
 • طراحی سایت که اولین جایگاه هویت بصری یک کسب و کار و به‌بیان‌دیگر ویترین کسب و کار است.
 • انتخاب مناسب و دقیق طراحی بسته‌بندی و کارت ویزیت

در پایان هویت بصری برند یکی از اجزای برندینگ است. برای داشتن یک برندینگ قوی باید همه‌ی اجزای آن یک‌به‌یک قوی باشند. تنها در این صورت است که برند رشد می‌کند و به اهداف خود که مهم‌ترین آن‌ها جذب مشتری است می‌رسد. هرگونه نقصی در اجزا تمامیت برندینگ را زیر سؤال برده و پایه‌های آن را متزلزل می‌کند. داشتن هویت بصری قوی منجر به برند قدرتمند و قابل‌اعتماد می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *